Alerjik bünyeliler böcek ısırmalarına karşı dikkatli olmalı

En sık karşılaşılan böceklerin başında sivrisinekler gelir. Sivrisineklerin çok yoğun olduğu bölgelerde sinek kovucu ilaçlar sürülebilir. Arı, akrep, örümcek ve çeşitli böceklerin sokmaları normal bünyeli kişilerde genelde hafif bir acı ve kızarıklık dışında sorun yaratmaz ama alerjik bünyelilerde bu ısırıklar önemli reaksiyonlara yol açabilir.

Kene ve tahtakurusu gibi vücuda yapışan böcekler gaz yağı dökülerek veya bir cımbız yardımıyla vücuttan ayrılmalı, hayvanın başının vücut içinde kalmamasına dikkat edilmelidir. Yara temizlenmeli, kortizonlu veya antihistaminik bir merhem sürülmelidir. Akrep sokmalarında da yara üzerine konan küçük bir buz parçası, ağrıyı azaltabilir. Yara temizlendikten sonra üzerine kortizonlu veya antihistaminik merhemler sürülebilir. Akrep sokmaları tansiyon yükselmesi ve kas spazmları gibi ciddi reaksiyonlara sebep olabileceği için mutlaka bir sağlık merkezine başvurulmalıdır.

Ağır vakalarda akrep panzehiri (antiskorpiyonik serum) uygulanabilir. Zehirli yılan sokmalarında, yılanın soktuğu kısım kalp seviyesinin altında tutularak hasta en yakındaki sağlık merkezine götürülmelidir. Varsa yüzük, saat, takı ve tüm sıkı giysiler çıkartılmalıdır. İlk beş dakika yılanın diş izleri boyunca 3 mm derinliğinde ve yarım santimetre uzunluğunda tek bir kesi yapılarak zehrin dışarı akıtılmasına çalışılır.

Arı sokması
Arının soktuğu yerde şiddetli ağrı, kaşınma, kızarıklık ve şişlik vardır. Yabanarıları balarılarından daha tehlikelidir. Arılar çok sayıda olduğunda ve bunlar baş ve boyun bölgelerinden soktuğunda tehlike artar. Aşırı duyarlı kişiler hemen doktora başvurmalıdır.

Eşek arılarının baş ve boyun gibi bölgelerden sokması ise daha ciddi bir durumdur. Arı sokmasında böceğin iğnesi ciltte kalmışsa, iğneyi bir cımbız kullanarak çıkarmak gerekir. Sonra iğnenin girdiği yer sabunla yıkanır, amonyak veya antiseptik bir maddeyle temizlenir ve acıyı azaltmak için üzerine buz konulabilir. Kortizonlu merhemler de yerel reaksiyonu azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek