Alerjik egzamaya pratik önlemlerle engel olun

Alerjik egzamanın henüz ilacı ve tedavisi bulunamadı ancak alacağınız bazı küçük önlemlerle yaşam kalitenizi koruyabilirsiniz.

Alerjik egzamaya pratik önlemlerle engel olun

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Varol Aksungur, atopik yani alerjik egzamanın, bir hastalık değil, cilt hassasiyeti olduğunu, her yaşta görülebildiğini, önlem alınmadığı takdirde kişinin yaşamını olumuz etkilediğini söyledi.

Cildinizi sabundan ve sıcak sudan uzak tutun

Aksungur, atopik egzamanın günün birinde kendiliğinden düzeldiğini ancak bu gerçekleşinceye kadar kişilerin, ciltlerini, öncelikle sabundan, keseden ve sıcak sudan mümkün olduğunca uzak tutmaları ve şikâyetlerini artıracak ortamlardan kaçınmaları gerektiğini vurguladı.

Cilt kuruluğu tehlikesine dikkat

Atopik egzamanın en önemli özelliğinin cilt kuruluğu olduğuna dikkati çeken Aksungur, “Banyodan sonra, cilt nemliyken bir tatlı kaşığı yağ ile bir fincan ılık suyu karıştırıp cilde sürmek iyi sonuç verir. Ayrıca, kaşıntıya neden olan yünlü ve sentetik giysiler yerine pamuklu olanlar tercih edilmeli” dedi.

Yiyecekler ve ev tozları alerjiyi artırıyor

Aksungur, bazı yiyeceklerin atopik egzamalı hastalarda şikayetleri artırabileceğini, ancak herkese yararlı olabilecek bir perhizin bulunmadığını anlattı. Aksungur, özellikle çocuklarda sıkı perhizin büyüme ve gelişmeyi engelleyebileceğini belirterek şu tavsiyelerde bulunuyor:

“Şikâyetlerinizi artıran yiyeceklerden uzak durun. Her hafta tek bir yiyeceği perhize ekleyin, şikâyetleriniz azalırsa perhizi yavaş yavaş bozun. Tekrar yemeye başladığınız zaman şikâyetleriniz çoğalıyorsa bu yiyecekten en az bir kaç yıl boyunca uzak kalın.”

Küçük çocuklarda alerjik egzama belirtileri

Aksungur, özellikle küçük çocuklarda karın ağrısı, kusma ve ishal gibi belirtilere neden olan yiyeceklerin cilt şikâyetlerini de artırma ihtimali yüksek olduğunu anlattı.

Ev tozları alerjiyi tetikliyor

Ev tozlarının alerjinin tetiklenmesine zemin hazırladığını ifade eden Aksungur, bu nedenle yer süpürmek ve halı çırpmak gibi toz kaldıran işlerle uğraşılmamasını önerdi. Uzman, üzüntü, sıkıntı, gerginlik, sinirlilik ve herhangi bir şeye odaklanmadan da uzak durulmasını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek