Alkol ve sarılık sirozun başlıca nedenleri

Karaciğer hücrelerinin hasar görmesi sonucu görevini yapamaması neticesinde oluşan siroz hastalığının hepatit B aşısıyla tedavi edilebileceği bildirildi. Uzmanlar, siroza neden olan etkenlerin başında alkolün ve sarılık mikroplarının (B ve C virüsleri) geldiğini, bunların dışında, demir ve bakırın karaciğerde oturup hücreleri tahrip etmesi ve kalıtım yoluyla geçen bazı enzim eksikliklerinde siroz hastalığının oluşabilmesine sebebiyet verdiğini belirtiyorlar.

Alkolden kaynaklanıyor
Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Yalçın, siroz hastalığının tehlikeli bir hastalık olduğunu belirterek, Amerika ve Avrupa’da siroz hastalığının daha çok alkolden kaynaklandığını, alkol alan insanların yüzde 10 – 15’inde de sirozun geliştiğini dile getirdi. Prof. Yalçın, “Siroz uzun yıllar gizlenip sonradan aşikâr hale gelir ki geliştikten sonra da geriye dönüş olmayabilir. Bu sırada hastada iştahsızlık, zayıflama, vücutta cilt altı kanamaya bağlı çürüme izleri, zamanla sarılık, yemek borusu varisinden kanama meydana gelir” dedi. Ortadoğu, Asya ve Türkiye’de sirozun, sarılık yaparak kendini belli eden, fakat daha sonra iyileşip vücudu terk etmeyen B ve C virüsleri ile hastadan hastaya taşındığını, B hepatit virüsü taşıyan her 100 kişiden 5 ile 10’unda hastalığın başladığını anlatan Yalçın şunları söyledi:
“Dünyada 200 milyon insanda B virüsü taşıyıcısı olduğu tahmin edilmektedir. B virüsü kan ile taşındığından kan alıp vermelerde mutlaka bu virüsler incelenmelidir. B virüsü ile karşılaşmayan insanlara aşı yapılarak bu hastalıktan korunma imkânı vardır. Türkiye’de her 100 kişinin 6 ile 8 ‘inde bu virüs bulunduğundan, aşılamanın sirozun önlenmesinde çok önemli fonksiyonu vardır.”

Alkol kesinlikle bırakılmalıdır
Gastronteroloji Uzmanı Dr. Sami Gültekin de, siroz hastalığından korunma yolunda ilk adımın alkolün bırakılmasıyla olabileceğini hatırlatarak, karaciğer sirozunda, biriken suyun ilaçlarla atılmasının, vitamin takviyeleri (K vit) ve uzman hekim kontrolünde yapılması gerektiğini söyledi. B ve C virüsleri ile oluşan karaciğer hastalığı iltihap döneminde iken, İnterferon denilen ilaçla yüzde 50 oranında tedavi edilebileceğini sözlerine ekledi.

Daha çok alkol kaynaklı
Amerika ve Avrupa’da siroz hastalığının daha çok alkolden kaynaklandığını, alkol alan insanların yüzde 10 – 15’inde de siroz geliştiğini bildiren Prof. Dr. Süleyman Yalçın, “Siroz uzunca yıllar gizlenip sonradan aşikâr hale gelir ki geliştikten sonrada geriye dönüş olmayabilir. Bu sırada hastada iştahsızlık, zayıflama, vücutta cilt altı kanamaya bağlı çürüme izleri, zamanla sarılık, yemek borusu varisinden kanama meydana gelir” dedi.

“Alkol ve sarılık sirozun başlıca nedenleri” için 3 cevap

  1. siroz hastalı çok kötü bir hastalık bu hastalık yüzünden nenem ve büyükbabam öldüler şimdi halamında karnı şişiyor galiba siroz bu yüzden tıp doktorlarına yalvarıyorum bu hastalığa bir çare bulsun yalvarırım halamıda benden almasınlar yalvarırım.

  2. mrb hocam öncelikle bizleri bu konularda aydınlattıgınız için çok teşekür ediyorum. benim şu sorum olacaktır benim babam 59 yaşında 5 senedir siroz hastası alkolden dolayı doktora gidip geliyoruz kontrolde herzaman ilaçlarla yaşıyor diyelim. yanlız bugün gittimizde doktor anneme demiş 5 6 sene yaşar kendisine bakarsa tabi demiş orta dereceye yükselmiş karacigeri bu orta derece ne oluyor yani çookmu kötü durumda şuan babam? bizi bilgilendirirseniz seviniriz tşk ederim şimdiden

  3. mrb hocam siroz kötü hastalık nedeninin çoğu alkolden oluyormuş .alkollün bir zararı daha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek