Alzheimer bekarları vuruyor

İstanbul Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Emre, evli ya da düzenli bir ilişkisi olanların Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin daha düşük olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Emre, yaptığı yazılı açıklamada, Alzheimer hastalığının, “ileri yaşta bazı kişilerde bellek yıkımı olduğunu” ve genellikle 65 yaş üzerinde görülen bu hastalığın, tıp dilinde demans olarak nitelenen durumun en önemli nedeni olarak görüldüğünü kaydetti.

Bu hastalığa yakalananların bugünü unutup, geçmişi ile yaşadığı, en yakınındaki insanları tanıyamadığı ve bazen kişiliklerinin tamamen değişebildiğine dikkati çeken Emre, 65 yaşın üzerinde olan kişilerde Alzheimer’ın görülme sıklığının yüzde 5-10’a, 85 yaşın üzerindekilerde ise yüzde 30’a kadar çıktığını vurguladı.

Prof. Dr. Murat Emre, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Alzheimer hastalığına yakalanma riski, evli ya da düzenli ilişkisi olanlarda, olmayanlara göre daha düşük. Finlandiya’da yaklaşık 1500 kişi üzerinde yapılan uzun süreli bir araştırma sonucuna göre, orta yaş süresince düzenli bir ilişki içinde olan, evliliğini sürdüren insanlarda risk yüzde 50 azalırken, boşanıp tekrar evlenmemişlerde 3 katına, dul kalmış, tekrar evlenmemişlerde ise 6 katına kadar yükseliyor.”

Bu durumun sosyal hayatın içinde kalmak ile açıklanabileceğini belirten Emre, sosyal ilişkilerin beyni beslediğini, böyle olmadığı zaman da hastalık riskinin arttığını ifade etti.

Prof. Dr. Murat Emre, eğitim seviyesi düşük kişilerde de Alzheimer’ın görülme oranının daha fazla olduğuna işaret ederek, Akdeniz usulü beslenmenin ve bedensel olarak aktif olmanın da Alzheimer riskini düşürdüğünü vurguladı.

Murat Emre, İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı tarafından yapılan ve Alzheimer Derneği tarafından desteklenen bir araştırmaya göre, Türkiye’de yaklaşık 250-300 bin Alzheimer hastası olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek