Ani işitme kaybı nedir?

“Sabah uyandığımda kulağımın tıkandığını fark ettim” şikayetinde bulunanların ani işitme kaybı olabileceğini belirten uzmanlar, bu durumla karşılaşanların dikkatli olması uyarısında bulunuyor.

Kilis Devlet Hastanesi Başhekimi Kulak Burun Boğaz uzmanı Op. Dr. Fuat Karakuş, son zamanlarda “ani işitme kaybı” vakalarında artış olduğunu kaydetti.

Dr. Karakuş, işitme kaybının aniden ortaya çıktığını, kişinin “Sabah uyandığımda kulağımın tıkandığını fark ettim“ gibi tepkiler verdiğini belirterek şunları söyledi:

“Ani işitme kaybı, aslında bir hastalık adı değil, bir belirtidir. Arkasında neden olarak başka hastalıklar taşıyabilir veya başka hastalıkların habercisi olabilir.

Birçok bilinen ve bilinmeyen nedenleri vardır. En ilginç olanı, bu belirtiyi yakaladığımız hastaların neredeyse yüzde 90’ında nedenini bulamayız. Ama diğer nedenler arasında en sık virüslere rastlarız.

Viral enfeksiyonlar koklea kanalına, denge merkezine, işitme ve denge sinirine yerleşebilir, buralarda iltihabi reaksiyon meydana getirebilirler.

Daha spesifik virüslerden kabakulak, kızamık, AIDS, zona (uçuk) kulakta işitme kaybı yapma olasılıkları en yüksek olanlarıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek