Ani sıcaklık değişimleri kalp hastaları için büyük risk

Küresel ısınma dolayısıyla mevsimsel geçişlerin hızlı olması, ani sıcaklık değişikliklerine neden oluyor. Bu durum kalp rahatsızlığı olanlar için risk oluşturuyor.
Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Kardiyoloji Kliği’nden Doç. Dr. Ahmet Temizhan, ani sıcaklık değişimlerinin kalp hastaları için risk oluşturduğunu, tansiyon ve vücut ısısının hava sıcaklıklarındaki değişimlere göre ayarlanmasının büyük önem taşıdığını belirtti.

Tansiyon ve vücut ısısının hava sıcaklıklarındaki değişimlere göre ayarlanmasının önemine değinen Temizhan, kalp hastalarının ani sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan sıkıntılarını en aza indirmeleri için viral enfeksiyonlara karşı da tedbirli olmaları gerektiği uyarısında bulunuyor. Kalp hastaları grip ve soğuk algınlığını çok ağır geçirdiğini söyleyen Temizhan, “Bu nedenle, korunma büyük önem taşıyor. Bunun için de kalp rahatsızlığı olanlar giyimine çok dikkat etmeli. Hafta, hatta gün içindeki sıcaklık farklılıklarında, uygun giysilerin seçilmesi çok önemli” diyor.

Vücut ısısı arttığı için sıcak havalarda çok su kaybı yaşandığını da belirten Temizhan, su kaybının kalp rahatsızlığı olanlarda daha fazla sağlık sorunlarına yol açtığını vurguluyor. Vücudun susuz kalmasının kanın pıhtılaşıp koyulaşmasına, bunun da dolaşım bozukluğu, inme ve kalp krizine neden olduğunu belirten Temizhan, “Kalp atış hızı vücudun susuz kalmasıyla artar. Bu nedenle kalp hastaları sıcak havalarda bol su tüketmelidir” diyor. Sıcağa uzun süre maruz kalanlarda kan basıncının yükseldiğini, bunun kalp krizi ve inme riskini artırdığını kaydeden Temizhan, bu nedenle kalp hastalarının serin saatlerde egzersiz yapmaları ve güneşin yakıcı olduğu saatlerde dışarıya çıkmamaları gerektiğini söylüyor.

Sıcak havalarda yağlı gıdaların azaltılarak sebze yönünden zengin gıdaların tüketilmesi gerektiğini de ifade eden Temizhan, “Bu ürünler bol potasyum içerdiği için tansiyon düşürücü etkisi vardır” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek