Annelik ertelemenin riskleri fazla

Anneliği erteleyen kadınların, ileriki yıllarda anormal bebek doğurma riskinin arttığı belirtildi. Uzmanlar, kadınların iş hayatında daha fazla yer almasına bağlı olarak çocuk sahibi olma yaşını ertelemelerinin, anormal bebek doğurma riskini artırdığı konusunda uyarıyor.

Uzmanlar, 35’li yaşlarda doğum yapmayı tercih eden kadınlarda hem kromozom anomaliliği, hem de şeker, yüksek tansiyon gibi sistemik hastalıkların görülme ihtimalinin yükseldiğini söylüyor.

Uzmanlar, toplumda ortalama 800 doğumda bir görülen ‘Down Sendromu’, yani mongol bebek doğurma ihtimalinin 30 yaşındaki bir gebede 1200’de bire, 35 yaşındaki gebede 300’de bire, 39 yaşında ise 169’da bire ulaştığını bildiriyor.

Doğum öncesi kontrol

Uzmanlar, doğum öncesi teşhis yöntemleri sayesinde, 35 yaşın üzerindeki gebelerde, bebekte kromozom hastalığı olup olmadığının başarıyla belirlenebildiğini bildiriyor.

Doğum öncesi teşhis yöntemleri ise şöyle sıralanıyor:
“Ultrasonografi ve biyokimyasal testlerin yanı sıra, amniyosentez, koryon villus örneklemesi, kordosentez ve fetus doku örneklemesi.”

Gebe kalmayı düşünen kadınların yaşları ileriyse, kendileri veya eşlerinin ailesinde özürlü bir fert varsa, genetik danışmanına başvurmaları önerisinde bulunan uzmanlar, anne olmak isteyen kadınları ayrıca alkol, uyuşturucu ve sigara gibi zararlı alışkanlıkları bırakmaları konusunda uyarıyor.

Uzmanlar, gebe kalma ihtimali yüksekse, radyasyona maruz kalınan röntgen, tomografi gibi tetkiklerin yaptırılmamasını, doktora danışmadan ilaç kullanılmamasını ve gebelik öncesi kadın-doğum uzmanına muayene olunması gerektiğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek