Aşı bulaşıcı hastalıklara karşı en etkili önlem

Nüfus arttıkça yayılma riski artan bulaşıcı hastalıklara karşı tedbir almak ancak aşılamayla mümkün. Dünya nüfusu hızla artarken uzmanlar, kalabalıkları seven bulaşıcı hastalıklardan korunma gerekliliğini vurguluyor. Bulaşıcı hastalıklar dünyadan tamamen silinmediği sürece, herkes için tehdit oluşturmaya devam edecek. Bunun için de hijyen koşullarının sağlanmasının yanı sıra bağışıklama / aşı bilincinin tüm toplumlarda artması gerekiyor.

Dünya nüfusu 6,5 milyarı aştı
ABD’de bulunan bağımsız Dünya Nüfus Enstitüsü’nün verilerine göre, dünya nüfusu 6.5 milyarı aştı. Dünya nüfusunun yıllık ortalama artışı ise 80 milyon. Nüfus artışının yüzde 97’si gelişmekte olan ya da en fakir ülkelerde gerçekleşirken, toplam dünya nüfusunun yaklaşık yarısı 25 yaşın altında yer alıyor. Üstelik bunun yüzde 63’ü de en az gelişmiş ülkelerde bulunuyor. Dünya nüfusunun önemli bir kısmını tehdit eden sağlıksız yaşam koşulları, bulaşıcı hastalıkların yayılması için en elverişli şartları bir araya getiriyor. Tüm bu olumsuz koşullara rağmen, daha uzun ve sağlıklı bir yaşam ümit edebiliyorsak, bunu en başta aşılamaya borçluyuz.

En güvenli bağışıklama
Enfeksiyon hastalıkları, gelişmekte olan ülkelerde ciddi hastalıkların ve ölümlerin başta gelen nedenlerini oluşturuyor. Bu savaşta insanoğlunun elindeki en kritik silah ise bağışıklama yani aşı. Bir enfeksiyon hastalığının dünya üzerinden tamamen kaldırılmasına “hastalığın eradikasyonu” deniyor ve aşılamanın ideal hedefini oluşturuyor.

Sağlıksız koşullar

– Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan kent halkının yarısından fazlası günde 2 dolardan düşük gelir düzeyinde yaşıyor.

– 2025 yılı itibariyle gelişmekte olan ülkelerdeki her 10 çocuktan 6’sının kentlerde ve bunların yarısından fazlasının ise mutlak yoksulluk koşullarında yaşayacağı öngörülüyor.

– Halen yaklaşık 1.5 milyar insan, yeterince sağlıklı içme suyundan yoksun.

– Önümüzdeki 25 yıl içinde dünya nüfusunun 3’te 2’si mutlak susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek