Aşırı kilo beyni daha hızlı yaşlandırıyor

Bilimsel araştırmalar; obez, aşırı kilolu ve orta yaşlı kişilerin beyinlerinin daha hızlı yaşlandığını gösteriyor. ABD’de San Francisco VA Tıp Merkezi’nde görevli bilim adamlarının yaptığı araştırma çerçevesinde, obez ya da aşırı kilolu, orta yaşlı kişilerin beyinlerinde, sağlıklı işleyiş göstergesi olan belirli kimyasalların düşük seviyelerde olduğu gözlendi. Araştırma sırasında, 50 sağlıklı orta yaşlı kadın ve erkeğin beyinlerindeki kimyasalların miktarları MRI yöntemiyle incelendi.

Bilim adamları, beyinleri incelenen 50 kişiden 5’inin obez, 15’inin aşırı kilolu ve 30’unun normal kilolu olduğunu belirtti.

Vücut kitle endeksi yüksek olanların beyinlerinde, birçok işlevi bulunan ve sağlıklı bir beynin göstergesi olan N-acetyl-aspartate (NAA) seviyesinin düşük olması da saptanan veriler arasındaydı. Aşırı kilolu ve obez kişilerin beyinlerinde ayrıca hücre zarlarının oluşumunda kilit öneme sahip maddeler de düşük seviyede seyrediyor. Araştırma ekibinin lideri doktor Stefan Gazdzinski, elde ettikleri bulguların, aşırı kilonun, beynin yaşlanma sürecini hızlandırabileceği ve böyle kişilerin Alzheimer gibi yaşla bağlantılı beyin hastalıklarına yakalanma riskinin artabileceği fikrini verdiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek