Aşırı terlemeye botokslu çözüm

Aşırı terleme, esas olarak ter bezlerinin çok aktif olmasından kaynaklanıyor. Bu durum, rahatsız edici kokunun yanı sıra el ve ayak tırnaklarında mantar gelişimine zemin hazırlıyor.

Dr. Ayfer Bankaoğlu’nun verdiği bilgileri göre, aşırı terleme (hiperhidrozis), etkilenen bireyler için hoş olmayan sosyal bir durumdur. Genellikle koltuk altlarında, el ve ayakta aşırı terleme ile kendini gösterir.

Aşırı terleyen alanlar bazen hastaların yaşam kalitesini etkileyen boyutlarda olabilir. Örneğin koltuk altlarında aşırı terleme şikâyeti olan hastalar kokudan veya ortaya çıkan kötü görüntüden dolayı iş yerlerine yedek kıyafet götürecek kadar sıkıntı çektiklerini ifade ederler. Bir diğer aşırı terleme alanı olan eller hastaların insanlarla el sıkışmasını ve hatta yazı yazmasını engelleyecek derecede olabilir. Ayaklardaki aşırı terlemeler ise kötü kokuya ve yine önemli bir sağlık problemi olan ayak ve ayak tırnaklarında mantar gelişimine zemin hazırlar.

Tedaviye başlamadan önce…
Terleme tedavisine başlanmadan önce nedeninin saptanması gerekir. Terleme sorunu olan kişilerin;
– Kilosu
– Kullanmakta olduğu ilaçlar
– Menopozda olup olmadığı
– Endokrinolojik bir sorunun varlığı (tiroid bezinden ya da böbrek üstü bezlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı) araştırılmalıdır. Bu durumların hiçbirinde sorun saptanmaz ise doğuştan sempatik sinir sisteminin aşırı çalıştığı kanaatine varılabilir. Aşırı terleme artık bir kozmetik sorun olmaktan ziyade bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmektedir. Tedavisinde Topikal oral ilaçlar, iyontoforezis gibi yöntemler denense de ne yazık ki çoğu hastada etkili olamamaktadır.

Alerjik reaksiyon olmaz
Botox (botilinum toksini) hakkında, halk tarafından yanlış bir inanışı da düzeltmek gerekir. Botox yanlış bilindiği üzere bir yılan zehiri değildir. Aynı penisilin gibi bir bakterinin toksinidir ve hiçbir alerjik reaksiyona yol açtığı gözlenmemiştir.

Ter bezlerinde sempatik sinir liflerini (aşırı terlemeye yol açan) bloke ederek aşırı terlemeyi azaltmak veya durdurmak konusunda etkilidir.

Etkisi 6 ile 12 ay arasında sürmektedir. Botox işlem uygulanmadan önce hastaların şikâyeti olan alanlara iyot-nişasta testi yapılır.

Bu testin sonucunda aşırı terlemeye neden olan aktif alanlar belirlenir ve bu alanlara botox uygulanır. Yaklaşık 3 mm derinliğe cilt altına enjeksiyon yapılır. Aşırı terleme, botox uygulamasıyla kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir.

Aşırı terlemenin nedenleri
Terleme, insanlarda doğal olarak gözlenen bir olaydır. Aşırı terlemenin nedenleri şöyle sıralanabilir:
– Terin salgılanması insanlarda sinir sisteminin sempatik bölümünün çalışması ile ilgilidir. Toplumun yüzde 1’inde bu sistem aşırı düzeyde çalışmaktadır. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmemektedir ve genetik olduğu kabul edilmektedir. Özellikle stresli durumlarda bu sistem aşırı çalışmaktadır.
– Tiroid bezinin aşırı çalışması (Hipertroidi), böbrek üstü bezinden kaynaklanan bazı hastalıklar, şişmanlık, menopoz, ağır psikiyatrik hastalıklar ve bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar, aşırı terlemeye yol açabilmektedirler.

Ruhsal ve fiziksel sorunlar
Bakteri üremesini kolaylaştırdığı için aşırı terleme, kokuya da neden olabilir. Ruhsal ve fiziksel sorunlara yol açan, sosyal yaşamı zorlaştıran terleme; ellerde, koltuk altında, ayakaltlarında, yüzde ve gövdede oluşabilir. Ellerde olduğunda hem el ile yapılan işlerde güçlük çekilmekte hem de sosyal olarak kişileri rahatsız etmektedir.

Terleme, stresli durumlarda gelişiyorsa ve kişi terlemeden rahatsız ise kısır bir döngü içine girilmektedir. Kişi terleyeceğini bilerek daha endişeli hale gelmekte, endişe de daha fazla terlemeye yol açmakta ve bu kısır döngü sürüp gitmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek