Aşırı tuz tansiyon hastası yapıyor

Uzmanlar, gençler arasında yaygınlaşmaya başlayan hipertansiyon hastalığının en önemli nedenlerinden birinin aşırı miktarda tuz tüketimi olduğu uyarısında bulunuyor.

Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji bölümünden Uz. Dr. Özlem Batukan Esen, hipertansiyondan ölümlerin başında; inme, böbrek yetmezliği, kalp krizleri ve yetmezliklerinin geldiğini söylüyor.

Dr. Esen, Türkiye’de 20-40 yaş arası yetişkinlerin yaklaşık yüzde 30’unun hipertansiyon hastası olduğunu, özellikle 30-35 yaşları arasında giderek artan bir sağlık sorunu haline geldiğini, bunun sebeplerinin ise hareketsiz yaşam, stres, kafein, sigara ve aşırı kilo olduğunu belirtiyor.

Esen, sabah yenilen sucuklu yumurtanın bile tek başına bir günlük tuz ihtiyacını karşılamaya yeteceğini ifade ederek yüksek tuz içeren gıdaları şöyle sıralıyor:

“Sucuklu yumurta 5,5 gram, lazanya 3,5 gram, kuru fasulye 8,6 gram, pirzola 3,5 gram, fast food 3 gram, İskender 8 gram, 1 dilim pizza 5,5 gram.”

Hipertansiyon göz, böbrek ve kalp gibi organlarda hasara yol açıyor. Böbrek fonksiyonlarının yitirilmesine bağlı böbrek yetersizlikleri hipertansiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.

İnme ve felçle sonuçlanabilecek beyin hasarlarına da neden oluyor. Ergenlik döneminde aşırı kilolu çocuklarda mutlaka tansiyon ölçümü yapılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek