Aşkın mevsimlerine kulak verin

Aşkın büyüsünü canlı tutmak için onun mevsimlerini bilip her mevsimin kendine özgü gerekliliklerini yerine getirmeliyiz. Aksi takdirde hep ilkbaharını düşlediğimiz aşkın kara kışında mutsuzluğa mahkûm oluruz.

Her ilişki bir bahçeye benzer. Eğer yeşerip gelişmesi isteniyorsa, düzenli olarak su verilmelidir. Beklenmedik hava değişiklikleri kadar mevsimleri de dikkate alarak, özel bakım gösterilmelidir. Yeni tohumlar ekilmeli ve yabani otlar ayıklanmalıdır. Aşkın büyüsünü canlı tutmak için de, mevsimlerini anlamalı ve aşkın kendisine özgü ihtiyaçlarını doyurmalıyız.

Aşkın ilkbaharı başkadır

Âşık olmak, ilkbahar gibidir. Sonsuza dek mutlu olacakmışız gibi bir duyguya kapılırız. Eşimizi sevmemek aklımızın ucundan geçmez. Aşk ölümsüz gibi görülür. Her şeyin kusursuz sanıldığı ve tıkır tıkır işlediği büyülü bir dönemdir bu. Eşimiz tıpatıp bize uygun görünür. Çaba harcamaksızın uyum içinde dans ederiz ve şansın yüzümüze gülmesinin tadını çıkartırız.

Aşkın yaz mevsimi

Aşkımızın yaz mevsimi boyunca, eşimizin sandığımız kadar kusursuz olmadığını ve ilişkimiz üzerinde çalışmamız gerektiğini anlarız. Eşimiz sadece başka gezegenden gelmiş olmakla kalmaz, hata yapan, bazı bakımlardan aksayan bir insan olarak da karşımıza çıkar. Sürtüşmeler ve düş kırıklıkları belirir. Her zaman mutlu olmadığımızı anlarız. Aşkta düşlediğimiz tablo değildir bu. Birçok çift, bu noktada düş kırıklığına uğrar. Bir ilişki üzerinde çalışmak istemez, eşlerini suçlar ve pes eder. Ancak aşkın yaz mevsiminde, kendi sevgi ihtiyacımız kadar eşimizin ihtiyaçlarını da doyurmamız gerekir. Bun da kendiliğinden gerçekleşmez.

Aşkın sonbaharı

Yaz mevsimi boyunca bahçemize iyi baktıysak, bu sıkıcı çalışmanın sonucu olarak hasadımızı alırız. Güz mevsimi gelmiştir. Bu altın bir çağdır, zengin ve doyurucu…

Gerek kendimizin, gerekse eşimizin kusurlarını kabullenen ve anlayışla karşılayan daha olgun bir aşktır yaşadığımız. Bir şükran ve paylaşma zamanıdır. Artık dinlenebilir ve yarattığımız aşkın tadını çıkartabiliriz.

Aşkın kış mevsimi

Sonra hava yeniden değişir ve kış bastırır. Bu bir dinlenme, düşünme ve yenilenme, çözümlenmemiş acılarımızla veya gölge benliğimizle yüzleşme zamanıdır. Erkeklerin mağaralarına çekilip kışladıkları, kadınların ise kuyularının dibine indikleri zamandır bu.

Aşkın karanlık kış mevsiminde kendimizi sevdikten ve iyileştirdikten sonra, ilkbahar geri gelecektir. Aşkın kış mevsimi, bir dinlenme, düşünme ve yenilenme zamanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek