Aşkın ömrü 3 yıl bile değil

Psikolog Helen Fisher’e göre, aşk 3 evrede gelişiyor ve en geç 30 ay içinde ömrünü tamamlıyor. Fisher, 30 aydan sonra ise ya ilişkinin bittiğini ya da aşkın yerini daha derin bir sevgiye bıraktığını belirtiyor. İşte Fisher’in aşkın 3 evresiyle ilgili teorisi…

Şehvet evresi

İlk evrede, seks dürtüsü ağır basıyor. İnsan çoğalma içgüdüsüyle hareket ediyor ve kiminle beraber olduğunu umursamıyor. Karşı cinsin fiziksel özelliklerini çok incelemiyor. Ancak aşkın etkisi biraz hafifledikten sonra, partnerinin kaşına gözüne daha fazla dikkat ediyor.

Cazibe evresi

İkinci evrede, tüm dünya tek bir kişinin çevresinde dönüyor. Bu süreçte beyin yüksek miktarda dopamin hormonu salgılayarak sürekli heyecanlı olmanızı sağlıyor. Bu aynı zamanda, sadece partnerinizle beraber olmak istemenize neden oluyor. Bu aşamada aşıklar, en yakın arkadaşlarından bile uzaklaşıp, sadece sevdikleri kişiyle zaman geçirmek istiyor. Seksin ön plana çıktığı bu dönemde, cinsel bağlılık büyük önem kazanıyor.

Bağlılık evresi

İkinci evrede onun hatalarını göremezsiniz. Bu nedenle doğru insanla birlikte olup olmadığınızı, ancak üçüncü evre olan bağlılık evresinde anlarsınız. Doğru insanla birlikteyseniz, üçüncü evre çocuklarınızı yetiştireceğiniz dönemdir. Bu da tahmininizin aksine 60 yıl değil, çocukların ergenlik çağına kadar sürer. Bu evreyi uzatmanın yolu ise ilk dönemin romantik anlarını hatırlamakta saklı.

“Aşkın ömrü 3 yıl bile değil” için bir cevap

  1. sevdiğini özlemek aşkı nasıl etkiler ve insan özledikçe bu özlem kendisini nasıl etkiler ilginize teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek