Asrın vebası AIDS yeniden hortladı

Tıp dünyası, bilim adamlarını alt eden bir gelişmeyi konuşuyor. Asrın korkunç hastalığı olarak bilinen AIDS’e neden olan HIV virüsünün yeni bir türü ortaya çıktı.

Bilim adamlarının tüm çabalarına rağmen hastalık engellenemiyor, hastalığa neden olan virüs aksine gelişmeye, insanları hasta etmeye devam ediyor.

Nature Medicine dergisinin yarın piyasaya çıkacak sayısında yer alan araştırma haberine göre, Kamerunlu bir kadında belirlenen yeni HIV virüsü, virüsün şimdiye dek bilinen 3 türünden farklı.

Vahşi gorillerden insanlara geçmiş olabilir

Yeni virüs, vahşi gorillerde kısa bir süre önce belirlenen Simian virüsünün biçimine çok yakın özellikler gösteriyor.

Fransa Rouen Üniversitesi’nden Jean-Christophe Plantier başkanlığındaki araştırmalar, bulguların özellikle Orta Batı Afrika’da yeni virüslerin ortaya çıkma olasılığının yakından izlenmesinin gereğini ortaya koyduğunu bildirdiler.

Bundan önceki 3 tür virüs, şempanzelerde ortaya çıkan Simian virüsüyle bağlantılıydı.

Araştırma ekibi, yeni virüsün ortaya çıkma nedeniyle ilgili en muhtemel açıklamanın gorillerden insana bulaşma olasılığı olduğunu kaydetti.

62 yaşındaki kadının, 2004’de yapılan testlerde HIV virüsü taşıdığının belirlendiği ancak tedavi edilmemiş olmasına karşın hala AIDS belirtisi göstermediği ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek