Astımlılar da yoga yapabilir

Uzmanlar, olimpiyatlara katılan sporcuların yüzde 10’unun astım hastası olduğunu belirtirken, düzenli sporun astım kontrolünde önemli bir yer taşıdığına dikkat çekiyor. Astım hastalığında en fazla önerilen aktivite ise yoga ve meditasyon. Yapılan araştırmalarda, yoga ve meditasyon yapan astımlı kişilerin yüzde 2/3’ünün ilaçlarını azalttıkları ve astım krizlerine daha az yakalandıkları saptandı.

Astım bronşların mukoza ödemiyle daralmasından oluşan bir tür nefes darlığı yada soluk kesilmesi olarak tanımlanabilir. Sık sık tekrar eden nöbetler, bronşlardaki kasların istek dışı aniden ve şiddetli bir şekilde kasılması yada daralması, hırıldayarak soluma, öksürme, tıkanıklık, sürfokasyon (soluk kesilmesi veya nefes darlığı), göğüste daralma hissi gibi belirtiler gösterir. Astımı tetikleyen birçok faktör vardır.

Bunlar psikolojik, kalıtımsal ve alerjik olabilir. Bu nedenler hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Psikolojik düzeyde astım incelendiğinde altında yatan nedenlerin kişilerde biriktirmiş oldukları negatif duyguların bastırılması bu; kıskançlık, öfke, hınç, kin ve buna benzer duyguların birikimini içerir. Bu duygu birikiminin bastırılması kişinin hayatındaki yalnızlığını onu arzu ve özlemle resimlediği pozitif tablodan kişiyi uzaklaştırır.

Şefkat ve sevgiden yoksun, korkularıyla yüzleşemeyen, içine kapanık, şüphe içinde bir yaşam ile kişi baş başa kalır. İşte bu bağlamda astım ile baş etmenin en doğru yöntemi yoga uygulamalarından geçer. Bütün bu negatif faktörler bilinçaltında yatan, açığa çıkmamış duyguların, düşüncelerin iyileştirilmesi yöntemini içerir.

Astımlı kişi yoga uygulamaları ışığında içinde tortulaştırmış olduğu bu negatif duygusal birikimi tersine çevirir. Astım her yaşta görülebilir. Fakat daha çok çocuk ve ergen kişilerde daha sık görülür. Yoga vücut rahatsızlıklarına olan bakış açımızı değiştiren ve özel teknikleri deneyimlememizi, öğrenmemizi sağlayan aynı zamanda içsel ve dışsal dengenin getirdiği yüksek bilinç seviyesine bizleri taşıyan bir yöntemler zinciridir.

Yoga astımlı hastalarda kasları gevşetme, mukoza tıkanıklığını giderme, sinir sistemini dengeleme, stresi yatıştırma ve problemleri en derine inerek çözümleme yeteneğine sahip. Kronik rahatsızlıkların nedeni derinlerde yatan ve nedeni belli olmayan birçok faktörden oluşabilir.

Yoga ile vücudumuzu daha yakından tanıyarak, irademizi, kararlılığımızı negatiflerimizi görmek ve pozitife dönüştürerek değişimi hayatımıza işleyip çözümleme yeteneğimizi kullanır isek hastalıklar bize problem olarak görünmek yerine büyüme ve vücudumuzu içten ve dıştan anlamaya çalışmak için verilmiş bir fırsat olarak görülür.

Yoga çalışmalarını yaşamınıza işlediğinizde yaşamınızın daha anlaşılır, dolu dolu, direnç ve dinginliğin getirdiği kuvveti hisseder ve deneyimlersiniz. Yoga sağlıklı ve rahatsızlığı olan kişilere birçok alternatif sunar. Negatifliği pozitife dönüştürür ve size bu yolda kılavuzluk eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek