Astımlılar için karafatma alarmı

Çevre faktörleri nedeniyle son yıllarda astım hastalığında adeta patlama oldu. Bu nedenle astım hastalarının, özellikle ev tozları ve ev haşaratlarına karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

Bildiğimiz karafatmalar, astım hastalığında önemli rol oynuyorlar. Astımın kalıtımsal bir hastalık olmasına karşın çevre faktörlerinin önemli bir rol oynadığı bilinen bir gerçek. Ancak çevre deyip geçmemeli, çünkü çevrede de bölgesel, şehirsel faktörler önem kazanıyor.

Bölgesel faktörlere verilebilecek en güzel örnek, sigara, sanayi kirliliği birer faktör olmalarına rağmen son yıllarda, Amerika’da New York ve Chicago’da ciddi bir hamam böceği alerjisinin ortaya çıkması. Özellikle çocuklarda daha fazla görülen bu hastalık, ev tozları alerjilerinin yanında büyük önem kazanmaya başladı.

Yeni tedaviler

Uluslararası İnsan Sağlığı Merkezi Direktörü Jonathan A. Leff, şimdiye kadar astım ilaçlarının içinde bulunan steroidlerin çocuklarda büyümeyi yavaşlatması, ses kısıklığı veya ses kalınlığı gibi yan etkilere yol açtığını belirterek, yeni kullanılmaya başlayan steroid olmayan ilaçların yan etkisiz ve günde tek tablet olarak daha rahatlıkla kullanıldığını söylüyor.

A. Leff, “Mevsimsel astımlılar ihtiyaç duydukları zaman ilaç alıyorlar. Kronik astımı olanlar ise bir ömür boyu alıyorlar. İşte, bu tür astımlarda steroid olmayan ilaçlar en rahat kullanılan ve yan etkisi olmayan ilaçlardır,” diyor.

Mevsimsel alerji
İçinde bulunduğumuz yaz aylarında mevsimsel alerjiler çok sık karşımıza çıkıyor. Çilek, güneş, deniz ürünleri allerjisi, dondurma allerjisi bile hayatımızı etkileyebiliyor.

Yaz aylarında sinek, böcek ve arı sokmalarına bağlı alerjik reaksiyonları da unutmamamız gerekiyor.

Alerjilerde en çok dikkat etmemiz gereken, en ağır ve en tehlikeli şekli, Anaflaksi’dir. Yani, gizli olan allerji aniden ortaya çıkan şok veya ölümlere yol açabilir.

Anaflaksi, kişinin duyarlılığına ve alınan alerjinin miktarına göre değişik tablolara yol açıyor. Alerjinin alım yolu ve vücuda giriş hızı şokun ağırlığını belirleyen faktörlerdir.

Anaflaksi çok ani olarak ortaya çıkan bir durum olduğu için herkes tarafından bilinmesi ve tanınması, ilk acil müdahalenin hemen yapılması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek