Atık pillerde zekâ geriliği tehlikesi

Atık pillerin çevreye ve insan sağlığına zararlı olduğunu söyleyen uzmanlar, pillerden çıkan zararlı maddelerin çocukların duygusal zekâsında gerilemeye neden olduğu uyarısında bulundu.

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde okul müdürlükleri ve mahalle muhtarlıkları ile yürütülen proje sayesinde atık piller toplanarak, çevreye zarar vermesi engelleniyor.

Çevre bilincini tüm ilçe halkına anlatmak için çalışmalar yaptıklarını belirten Kartepe Belediyesi’nde görevli Çevre Yüksek Mühendisi Gönülay, proje kapsamında belediye olarak atık pillerin diğer atıklardan ayrı olarak toplanmasına büyük önem verdiklerini kaydetti.

Atık pillerin çocuklar için çok zararlı olduğunu vurgulayan Gönülay, plastik, kâğıt, metal ve cam gibi atıkların değerlendirilmesi ve yeniden kullanılması için uygulanan geri dönüşümün atık piller için de yapıldığını ifade etti.

Gönülay, günlük hayatta kullanılan pillerin bilinçsiz kullanılması ve atıklarının yok edilememesinin çevreye zarar verdiğini dile getirdi.

Pil atıklarının, içerdikleri cıva, kurşun, çinko, kadmiyum gibi zararlı maddelerden dolayı toprağı kirlettiğini ve bu yolla insan sağlığına zarar verdiğine dikkat çeken Gönülay, şunları söyledi:

“Pillerin içindeki maddelerin zararlı. Bu maddeler kimi zaman öldürücü boyuta ulaşabiliyor. Bu maddeler toprağa karışarak hayvanların yedikleri besinler vasıtasıyla ya da sulardan insan vücuduna karışıyor. Bu da sağlığımızda geri dönüşümü olmayan izler bırakıyor.”

Çevre Yüksek Mühendisi Gökçen Gönülay, pillerden çıkan zararlı maddelerin, çocukların duygusal zekâlarının gerilemesine ya da sinir sistemlerinin zayıflamasına neden olduğunu kaydetti. Bir küçük kalem pilin 4 metrekare toprağı kirleterek üretim yapılamaz hâle dönüştürdüğünü kaydeden Gönülay, “Bu durumu düşünecek olursak, tehlikenin boyutunu daha da iyi kavrayabiliriz.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek