Atkins Diyeti yeniden diyet listelerinde

Beş yıl önce ABD’de 102 kilo olan 16 yaşındaki bir genç kızın, Atkins Diyeti nedeniyle öldüğü öne sürülmüştü. O günden beri şüpheyle yaklaşılan diyet kendini yenileyerek kilo sorunu yaşayanların listesinde yeniden yerini aldı.

Diyet yine aynı miktarda kilo kaybını vaat ediyor, alınan besinler arasında makarna ve ekmek de bulunuyor.

Atkins Diyeti gibi düşük karbonhidrat diyetlerinde karbonhidratlar kısıtlanıyor; proteinler ve yağlar tüketiliyor yani karbonhidratlar (şeker, unlu gıdalar, pirinç, mısır, nişastalı gıdalar, patates, havuç vb.) harici serbest bırakılan yiyeceklerden istediğinizi yiyebiliyorsunuz.

Bu tarz diyetler iştahın önemli ölçüde azalmasına sebep oluyor. Yenilenen diyette amaç, vücudun karbonhidrat açlığı çekmesini, yeterli karbonhidrat alınmadığı için de mevcut yağların yakılmasını sağlamak.

Atkins Beslenme şirketinde çalışan ABD’li yazarlar Doktor Stuart Trager ve Collette Heimowitz’in kaleme aldığı söz konusu diyette ilk kez egzersiz rutini de bulunuyor.

Doktorlar rejim yapanlara egzersiz yapmalarını, doyana kadar yemelerini ve her öğüne proteini dâhil etmelerini öğütlüyor.

İlk iki hafta diyet yapanlar, sadece içinde 20 gram protein olmayan ve karbonhidrat içeren yiyecekler yiyor. Sonra ‘devam eden kilo kaybı’ evresinde karbonhidratlarda 30’dan 60 grama kadar artış olabiliyor, ancak, egzersizlerin de aynı oranda artması gerekiyor. Daha sonra hayat bakım evresinde ise bu miktar günde 120 grama kadar çıkıyor.

Tüm yeniliklerine karşın bu yeni diyet de birçok tartışmaya yol açacak gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek