Baba şefkati zekâyı geliştiriyor

Babaların, erken yıllarda gösterdiği olumlu ilginin, çocuğun zihinsel gelişimini en üst düzeye çıkardığı belirtildi. Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nuray Sungur, çocukların yetiştirilmesinde annenin kadar, babanın da önemli katkısı olduğunu söyledi.

Nuray Sungur, babaların, erken yıllarda olumlu katkılar sağladığı çocukların, yetişkinlik çağlarında daha pozitif davranışlar sergilediğini ifade etti.

Çocukların zihinsel gelişimine olumlu etki

Prof. Dr. Nuray Sungur, babaların, erken yıllarda gösterdiği olumlu ilginin çocuğun zihinsel gelişimini en üst düzeye çıkardığını belirterek, şunları söyledi: “Onlara kitap okuyan, oyun oynayan ve birçok etkinliği paylaşan babaların çocuklarının özgüveni artıyor. Benlik saygısı yükseliyor ve tüm yetenek setleri gelişebiliyor. Babalar, annelere oranla daha mantıklı davranış gösteriyor, daha sosyal oluyor. Bu da çocuğu olumlu etkiliyor. Böyle yetişen çocuk, korku veren uyaran karşısında kaçmayıp, savaşmayı ve mücadele etmeyi tercih ediyor. Oysa babasının ilgilenmediği veya baba şefkatinden yoksun kalan çocuk korku uyaranı karşısında savaşmayıp kaçıyor.”

Çocukluk dönemi yaşantısının, yetişkinlikte iki ayrı uç davranışı oluşturabildiğini de anlatan Sungur, “Babanın katkısının da yadsınamadığı bu uç davranışlar, korku veren bir uyaran karşısında ya durumu kabul edip savaşmak ya da ortamı terk edip kaçmak biçiminde ortaya çıkıyor” dedi.

“Baba şefkati zekâyı geliştiriyor” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek