Bakımlı eller için uzman tavsiyeleri

Biz kadınlar için ellerimiz, zarafetimizi ve güzelliğimizi en çok gösteren yerdir. Bu nedenle ellerimize ayrı bir önem göstermeli ve düzenli olarak bakımını yapmalıyız. Özellikle kış günlerinde ellerimize her zaman nemlendirici ve besleyici krem sürmeliyiz.

Losyonlar genelde el için yeterli değildir. Daha yoğun ve nemli kremler tercih etmeliyiz. Kremlerimizi daima masaj yaparak sürmeliyiz.

Ellerimizin görüntüsünün hoş olması için düzenli hareketler yapmalıyız. Çünkü fazla şişman ya da fazla zayıf eller hoş görünmez. Günlük yapılması gereken hareketler vardır.

İşte bu hareketlerden bazıları…

– Ellerinizi sıkın ve içinizden 20’ye kadar sayın. Daha sonra parmaklarınızı açıp, kapayın bu hareketi 15-20 defa tekrarlayın.

– Elleriniz açık bir şekilde, dirseklerinizi indirip kaldırın. Bu hareketi günde 10-15 defa tekrarlamaya özen gösterin.

– Ellerinizi kurular gibi ve parmak aralarını sıvazlayarak yaklaşık 10-15 defa tekrarlayın.

– Kollarınızı omuz hizasında uzatıp gerdirin. Avuç içiniz yukarı doğru kapalı, elinizi açıp kapatın. Bunu da 20 defa yapın.

Tırnakların yenmesi

Genellikle psikolojik olarak tırnak yenir. Bu kötü alışkanlığı önlemek için, tırnaklarınıza hoşlanmayacağınız bir tat sürün. Örneğin acı biber, acı tırnak cilası gibi…

Tırnak kırılması

Tırnak kırılması daha çok kansızlıktan meydana gelir. Bol bol üzüm suyu, erik suyu, havuç suyu içilmeli. Tırnaklarınızın kırılmaması için zeytinyağı ve limon karışımı ile elinizi, tırnaklarınızı ovun. Ayrıca el derinize iyi gelir ve tırnaklarınızın da katlara ayrılmasını engeller.

Tırnaklardaki beyazlık

Bu durum, kalsiyum eksikliğinden meydana gelir. Bol bol süt içilmeli ve de günde 10 adet badem veya fındık yenilmeli.

Ellerin fırçalanması

– Önce ılık su ve gliserinli bir sabunla el yıkanır. Daha sonra ince ve yumuşak bir fırça ile el fırçalanır. Parmak araları, avuç içi, el yüzeyi fırçalama işlemi, ölü deriyi alır. Kan dolaşımını arttırır. Beslenmesini sağlar. Sonrasında süreceğiniz kreme, eli hazır hale getirir. Besleyici bir kremle ele masaj yapılarak krem sürülür. Yumuşak bir eldiven giyilerek yatılır.

El bakımı ile ilgili tavsiyeler

– Ellerinizin daha güzel ve yumuşak görünmesi için ellerinizi her akşam bademli süte batırınız.

– Parmak uçlarınızı taze kesilmiş limona batırınız ve sürtünüz. Bu işlem sigara veya farklı şekilde oluşan lekeleri çıkararak tırnaklara parlaklık kazandırır.

– Ellerinizi her yıkamadan sonra bileklerinize kadar mutlaka kremleyin. Badem özlü kremler etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek