Bakımlı ve sağlıklı saçlar

Saç, kadınların güzelliklerini tamamlayan en değerli hazinelerin başında gelir. Bu nedenle bakımı ve sağlığı da son derece önemli ve meşakkatlidir. Saçların sağlığını korumak ve bakımlı görünmelerini sağlamaya özen gösteren hanımlar için bir dizi püf noktamız var…

Baş derisinden saçlar çıkarken üst kısımları bir yağ tabakasıyla kaplanarak çıkar. Bu yağlar sayesinde saç telleri parlak ve yumuşak olur. Dolayısıyla kolay kolay kırılmazlar. Zaten saçların parlak ve yumuşak olması o saçın sağlıklı olduğunu gösterir.

Bazı saç derileri yeterince yağ veremez ve saçları besleyemez. Bu tür saç derisinde yağsızlık nedeniyle kırılma ve dökülme oluşur. Saç dipleri canlı, uçlar ise ölüdür.

Baş derisi 20 yaşa kadar en büyük gücüne ulaşır. Yaş ilerledikçe de bu güç azalır. Özellikle saç uzunsa bakımına daha önem vermeliyiz.

Saç yıkanırken çok iyi durulanmalı aksi halde saçta kalan kalıntılar saçın dökülmesine kırılmasına ve de canlılığını yitirmesine neden olur. Yağmur suyu veya damıtılmış su saç durulamak için idealdir.

Saç kurutulurken önce ılık hava daha sonra sıcak hava verilmelidir. Fön makinesi saça yakın tutulmamalıdır. Bütün derilerde olduğu gibi saç derisi de gözeneklerden oluşur. Bu gözeneklerin temiz ve açık olması gerekir.

Saç çeşitleri

– Normal saç: Bu tür saçların saç telleri ince ve yumuşaktır. Ne fazla kuru ne de yağlıdır. İdeal saçlardır.

– Çok kuru saç: Bu tip saçlar daha sert ve kolay kırılan saç tipidir. Genellikle çok boya kullanan açıcı maddelerin yoğun kullanıldığı saçlardır. Bu saç cinsi için daha çok besleyici ürünler kullanılmalıdır.

– Kuru saç: Teller çok ince ve mattır. Kesimi kolaydır. Asitli şampuanlar ve kireçli sular bu çeşit saçları tahrip eder. Kuru saçlar kepeklenmemelidir. Seçilecek şampuanlar koruyucu ve saçları yumuşak tutmalıdır.

– Yağlı saç: Kalın ve dayanıklı saç tipleridir. Dış etkenlerden kolay kolay etkilenmez. Kepeklenmeye müsait bir saç tipidir.

– Elektrikli saç: Bulutlu ve fırtınalı havalarda saça dokunulduğunda saçtan çıtır çıtır ses gelir. Nemli ve ıslak taranmalıdır.

Saç dökülmesine karşı

Haftada 2 defa bir çay bardağı ılık suda 1 tatlı kaşığı bira mayası eritilir. Baş derisine friksiyon yaparak sürülür ve 2 dakika bekledikten sonra yıkanır. Buna ilaveten ağızdan da bira mayası alınabilir.

Saçları kuvvetlendirmek için

Genelde bütün saçlar kuvvetli olmadıkları için kolay uzamaz. Bunun için aşağıdaki malzemeleri temin edin.

– 200 gr balmumu,
– 30 gr kemik iliği,
– 100 gr tatlı bademyağı,
– 200 gr zeytinyağı,
– 2 gr kekik yağı,
– 5 gr romarin yağı,
– 10 gr lavantin yağı.

Bütün bunlar hafif ateşte karıştırılarak eritilir. Haftada iki kez saç diplerine uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek