Balık yağı ve soya kolesterolü kontrol ediyor

Japonya’da yapılan yeni bir araştırmada balık ve soya bakımından zengin bir beslenme düzeninin sağlığa olan yararlarına ilişkin daha fazla kanıt bulundu. Araştırmanın sonuçlarına göre, en yüksek oranda soya tüketen erkek ve kadınların araştırma boyunca herhangi bir nedenden ötürü yaşamlarını yitirme olasılıkları daha düşüktü.

Balık yağında ve somon gibi yağlı balıklarda bulunan Omega-3 yağ asitlerinin erkeklerde olmasa da kadınlarda daha düşük ölüm riskiyle bağlantılı olduğu bulundu.

Kolesterolü düşürüyor
Yaşam süresinin dünyada en uzun olduğu ülke olan Japonya’da en temel besinler balık ve soya. Balık yağı pıhtılaşmayı azaltmasının yanı sıra, kandaki kolesterol seviyesini de düşürüyor. Beslenmeyle ilgili kayıtların analizinde soya içeren besinlerin tüketimi bakımından ilk %25’lik dilimin içinde olan yetişkinlerin ölme olasılığı araştırma boyunca daha az soya tüketen yaşıtlarına oranla daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Japonya’daki Gifu Üniversitesi’nden Dr. Chisato Nagata ve meslektaşlarına göre, Omega 3 yağ asitleriyle kanser ve kalp krizi gibi hastalıkların arasındaki ilişkinin belirlenmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek