Başarılı diyetin 22 kuralı

Kilolarınızdan daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde kurtulmak istiyor musunuz? Öyleyse size vereceğimiz 22 altın kuralı yerine getirin, daha hızlı zayıflayın. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin en büyük derdi, uyguladıkları diyetin başarısızlıkla sonuçlanmasıdır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, önerilerimizi dikkate alın.

Kimi zaman midenizin sesine yenik düşerek yaptığınız kaçamaklar, kimi zaman da uyguladığınız sağlıksız diyetler yüzünden, kilo vermeniz bir türlü mümkün olmaz. Oysa uyguladığınız diyet programının başarılı olması elinizde. Yeter ki iradenize hâkim olmayı başarın ve uzmanların önerilerine kulak verin. İşte, açlık hissine düşmemeniz için altın kurallar:

1. Kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirin. Bu sizi, öğle öncesi atıştırmaktan kurtarır. 1 bardak süt ya da şekersiz taze meyve suyu, kahvaltı için idealdir.

2. Tabağınızı bir fincan altlığı ile değiştirin ve biraz tepeleme doldurun. Böylece, her zamankinden çok yediğinizi düşünürsünüz.

3. Alışverişine çıkmadan önce bir liste yapın. Yanınıza bu listeyi karşılayacak kadar para alın, kredi kartınızı ise evde bırakın.

4. Yemeklerinizi buharda pişirin, haşlayın ya da mikrodalga fırında ısıtın. Hiçbir koşulda kızartma yemeyin.

5. Sebze ve nişastalı yiyeceklerin, yağlı, şekerli ve kilo yapıcı besin maddelerinden daha doyurucu ve sağlıklı olduğunu unutmayın.

6. “Az yağlı” ibaresine dikkat edin, bu her zaman “ kilo yapmayan” anlamına gelmez. Yiyeceklerin az yağlı olmalarından çok, kaç kalori içerdiklerine dikkat edin.

7. Asla açken yiyecek alışverişine çıkmayın. Aksi takdirde, eve ihtiyacınız olmayan birçok atıştıracak yiyecek alıp dönebilirsiniz.

8. Ayaküstü bir şeyler atıştırmayın. Hızlı yemek, hem sindirimi zorlaştırır hem de çabuk acıkmanıza neden olur.

9. Geç saatlerde yemek yeme alışkanlığınızdan kurtulun. Çünkü geceleri metabolizma daha yavaş çalışır ve bu yüzden aldığınız kalorileri yakamazsınız.

10. Sinirli ve üzüntülü günlerinizde, mutsuzluk hissinizi yemekle bastırmamak için asla evde oturmayın. Açık havada yürüyüş yapın.

11. Kısa sürede çok kilo vermektense, uzun zamanda arzu ettiğiniz kiloya ulaşmayı amaçlayın.

12. Kilonuzu haftada bir kere aynı zamanda ve çıplak olarak ölçün.

13. Çalışan bir bireyseniz, arkadaşlarınız çizburger ya da kebap yerken, salata yemeye kendinizi alıştırın. Yakın çevrenizde paket servisi olan bir lokanta yoksa çantanızda mutlaka meyve taşıyın.

14. Bir “ kilo verme çizelgesi” tutun. Bu sizin moralinizi yükseltecek ve kilo kontrollü olmanızı sağlayacaktır.

15. Canınız abur-cubur bir şeyler yemek istediğinde, tırnaklarınıza oje sürün ya da ellerinizi kullanamayacağınız bir iş yapın.

16. Kilolarınızı gizleyen çuval gibi bol giysilerinizi elden çıkartın.

17. Diyet yapacağınız süreyi kapsayan bir program hazırlayın. Hangi saatlerde neler yemeniz gerektiğini teker teker not edin ve bunu yanınızdan ayırmayın. Her öğün programınızı işaretleyin.

18. Kendinizi çirkin bulduğunuz şişman fotoğraflarınızdan birini, buzdolabının kapağı gibi stratejik bir noktaya yapıştırın.

19. Yediklerinizin kalorisine dikkat edin. Ancak, bin kalorinin altına kesinlikle düşmeyin. Çünkü bu tür diyet ; sizi enerjisiz bırakıp, çeşitli sağlık sorunlarıyla yüz yüze gelmenize neden olabilir.

20. Yanınızda minik bir kalori cetveli taşıyın. Böylelikle, bir şey yiyeceğiniz zaman kalorisine bakma imkânınız olur.

21. Partilerde ikram edilen yemek ve içkileri geri çevirmenin kibar yollarını öğrenin.

22. Her yemekten önce büyük 1 bardak su içmeyi deneyin. Bu, hem sindirim sisteminiz hem de cildiniz için oldukça iyidir. Ayrıca, midenizi doldurarak iştahınızın kapanmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek