Bayramda kiloya dikkat

Oruç tutanların, Ramazan’ın bitmesiyle birlikte 2 öğünlük beslenmeden 3 öğünlük normal beslenme sürecine geçtiğini belirten uzmanlar, bu durumun kilo kontrolü açısından önemli bir risk oluşturduğunu belirtiyor.

Uzmanlara göre, oruç tutarken metabolizma hızı bir hayli düşüyor. İftarda çok miktarda ve hızlı gıda tüketimi ise ciddi hazımsızlık ve mide problemlerine yol açabiliyor. Ortaya çıkan bu sorunlar kilo almada da etkili rol oynuyor.

Oruç tutanlar için bayram ise 2 öğünlük beslenmeden 3 öğünlük normal beslenme sürecine geçmek anlamına geliyor. Bayramla birlikte hem öğün sayısı hem de yenilen miktar ve kalori oranı arttığından kilo almak kolaylaşıyor.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Evrim Demirel, Ramazan Bayramı’nda kilo almaya yol açan üç nedeni sıralıyor ve şu önerilerde bulunuyor:

– Fazla miktarda şekerli çay ve kahve tüketmek,
– Hamur işini abartmak,
– Şeker ve tatlı tüketimini artırmak.

Çay ve kahve ikramına dikkat

Bayram ziyaretlerinde gidilen her yerde ikram edilen çay ve kahveyi içmemeye ya da az sayıda ve şekersiz tüketmeye çalışmak kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı oluyor. Bununla birlikte günlük 2-2,5 litre su tüketmeye özen göstermek vücudun sıvı dengesinin sağlanması açısından önem taşıyor.

Hamur işlerini çok tüketmek hızlı kilo aldırıyor

Ramazan ayında iftar yemeklerinde genelde insanlar uzun süren açlık nedeniyle kırmızı et, ekmek, pilav, makarna, hamur işleri, tatlı, börek gibi karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenmeyi tercih ediyor.

Sebze ve meyve gibi lif oranı yüksek ancak enerjisi daha düşük besinlerden uzak duruluyor ya da az tüketiliyor. Bu da hazımsızlıkların artması dışında kabızlık ve hızlı kilo artışlarına neden oluyor.

Ramazan bayramında kilo artışlarının olmaması ve mide problemlerinin ortadan kalkması için, karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenmek yerine sebze, meyve ağırlıklı ve düzenli beslenmek önem taşıyor.

Meyve ve sütlü tatlı tercih edin

Bayramlardaki en önemli adetlerden birisi büyüklerin ve akrabaların ziyareti. Bu ziyaretlerde ikram edilen çikolata, şeker, tatlı tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor. Miktar olarak küçük fakat boş ve fazla kalori içeren bu gıdaları, her ikram edilen yerde tüketmemeye ya da porsiyonlarınızı azaltmaya çalışın. Sunulan tatlı ve şekerli gıdaları sınırlı tüketmeye çalışırken, evimize ziyarete gelenlere de aynı özeni göstermek önemli. Mesela ağır şerbetli tatlılar yerine meyveli ve sütlü tatlılar ikram etmeye çalışıp çok fazla ısrarcı olmamak bu özenin bir parçasını oluşturuyor.

Ağır spordan uzak durun

Ramazan ayında oruç tutarken su kaybı olmaması ve kan şekerinin çok fazla düşmemesi için egzersiz yapmak doğru değil. O yüzden bayramla birlikte egzersiz ve yürüyüş yapmayı artırmak kilo kontrolünü sağlamak ve bayramda alınan fazla enerjiyi dengeye getirebilmek için yardımcı olabiliyor.

Egzersiz ve yürüyüş yapmaya yeterli zamanınız olmasa bile günlük hareketleri artırmaya çalışmak da faydalı. Asansöre binmek yerine merdiven çıkmak, kısa mesafelerde araba kullanmak yerine yürümeyi tercih etmek gibi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek