Bebeğiniz uyanır uyanmaz mama vermeyin

Bebeğinizin daha huzurlu uyuması için, uyanır uyanmaz biberon verilmemesi, kundaklanmaması ve aile içi dayanışma gerekiyor. Annelerin en büyük şikâyetlerinin bebeklerinin ağlaması ve uyumamasıdır.

Bu sorunu araştıran uzmanlar, “Bebeğim çok uyanıyor, sürekli ağlıyor” diye yakınan 40 aile ve bu tür sorunlar yaşamayan 70 aileyle bir anket çalışması yaptı.

Tepecik Eğitim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Arun Özer’in sonuçlara ilişkin değerlendirme ve önerileri şöyle:
“Bebek uyandıktan sonra hemen beslemeye, biberonla gıda vermeye çalışan ailelerde uyku sorunu daha fazla. Oysa bebek uyandıkça emziğinin verilmesi, yanına oyuncağının koyulması ya da kucağa alınıp hafif pışpışlanması yeniden uyumasını kolaylaştırıyor. Her uyandığında bebeğe hemen biberon verilmemesi, annenin daha huzurlu tutulması, bebeğin sıkı sıkı kundaklanmaması gerekiyor. 6 aydan sonra bebeğin ayrı odada yatırılmasını öneriyoruz. Aile içi dayanışmanın iyi olduğu ailelerde bebek, daha huzurlu oluyor. Gazının olması, kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu da uyku bozukluğuna yol açabiliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek