Bebeğinizi yüzükoyun yatırmayın

Bu haberi okuyuncaya kadar belki de bebeğinizin rahat uyuduğunu sanıyor ve yatış pozisyonu nedeniyle herhangi bir risk altında bulunduğunu da bilmiyordunuz. Ancak bilmelisiniz ki; son yapılan araştırmalar, bebeklerin yüzükoyun yatırılmalarının doğru olmadığını gösteriyor.

Uzmanlar, özelikle anne-babalar yanlarında değilken bebeklerin sırtüstü yatırılması gerektiğini söylüyor. Çünkü “ani bebek ölümü sendromu” sıklıkla yüzükoyun yatırdan bebeklerde görülüyor. Adı bile korkunç olan bu sendromla hiçbir bebeğin karşılaşmamasını dileyerek, bu riski nasıl en aza indirebileceğimizi dinlemek üzere İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Neonatoloji Bilimdalı”ndan Uzman Dr. Füsun Okan ile görüştük.

Doğumdan sonra yaşamın ilk dört haftası “yenidoğan dönemi” olarak tanımlanır. Normal şartlarda, yemek borusu ve mide arasında bulunan bir kapak; yemek borusunun alt ucundaki basıncın fazla olması, nedeniyle mide içeriğinin dışarı çıkmasını engeller. Ancak bazı anatomik ve fonksiyonel bozukluklar nedeniyle mide içeriği yemek borusuna kaçabilir. Bu durum, beslenmeden sonra bebeğin ağzına küçük miktarlarda mama gelmesi, kusma ve kilo almada gecikme şeklinde kendini gösterir.

Özellikle prematüre bebeklerde görülen bu sorun, solunum durması veya tekrarlayan akciğer enfeksiyonları gibi tehlikelere yol açabilir. Yapılan çalışmalar, bu problemin, bebekler dik tutulduğunda daha az ortaya çıktığını gösteriyor. Ancak prematüre bebekler daha çok yatar pozisyonda bulunur. Bu nedenle, yatırılırken bebeğin başının ve gövdesinin 30 derece yüksekte olduğu eğimli pozisyon tercih edilir.

Mide içeriğinin yemek borusuna kaçması yüzükoyun yatışla azaltılabilir. Ancak bu pozisyonda yatırılan bebeklerde “ani bebek ölümü sendromu” riskinin arttığı da bilinen bir gerçek.

Ne zaman yüzükoyun yatırabilirsiniz?

Sağlıklı bir bebeğin daha çok gece uykusu sırasında kaybedilmesine “ani bebek ölümü sendromu” denir. Gece boyunca yüzükoyun yatırılan sağlıklı bebeklerde, bu sendrom daha sık görülür. Bu nedenle, mide içeriğinin dışarı çıkmasını engellemek için sadece hastanedeki prematüreler yüzükoyun yatırır.

Ayrıca, araştırmalar, özellikle sol yana yatışta, mideden yemek borusuna kaçışın, sağ yana yatışa göre daha az sıklıkta ortaya çıktığını gösteriyor.

Sonuç olarak, prematüre ve zamanında doğan bebeklerin beslenmeden sonra 30 derece eğimli olarak sırtüstü veya sol yan pozisyonda yatırmaları önerilir. Kontrolün güvenli olarak yapılabileceği gündüz saatlerinde, zamanında doğmuş bebekler yüzükoyun pozisyonda yatırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek