Bebekle yapılan tatili keyifli kılmak elinizde

Bebeğinizle rahat ve sorunsuz bir tatil geçirmek istiyorsanız öncelikle bazı önlemler almalısınız. Çünkü, hastalık ya da unutulan bir eşya tatilinizi bir anda kabusa dönüştürebilir.

VKV Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Arzu Özgeneci, bebeğinizle keyifli bir tatil yapabilmeniz için birkaç önemli noktaya dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor. Örneğin, tatil öncesi bebeği memeden kesmek gibi değişikliklerin yapılmamasını öneriyor. İşte bir bebekle tatil yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

Araba ile yolculuk

Eğer bebeğinizle bir saatten uzun bir araba yolculuğuna çıkacaksanız, bazı önlemler alabilirsiniz:
– Araba koltuğuna bebeğinizin ilgisini çekecek oyuncaklar asın.
– Bebek arabada uyumuyorsa, her 1-1.5 saatte bir mola verin.
– Arabada termos içinde su bulundurun.
– Karayolu ile yolculuk yapıyorsanız her yarım saatte bir bebeğinizi emzirin.
– Arabanın camlarına gölgelik koyun.
– Yolculuk sırasında yanınızda kavanoz mama ve bisküvi bulundurun. Islak mendili de unutmayın.
– Yolculuktan önce arabayı temizletin ve klimasını kontrol ettirin.

Uçak ile yolculuk

Çocuklar ve bebekler uçaktaki basınçtan çok fazla etkileniyor. Orta kulak basıncını dengelemek için uçağın inişi ve kalkışı sırasında bebeğinizi emzirin ya da büyük çocuklara sakız çiğnetin. En az 7 günlük olmayan bebekleri uçağa bindirmeyin. Seyahatte, koridor tarafındaki koltukları tercih edin.

Tatile çıkarken bunları unutmayın Tatile çıkarken yanınıza ateş düşürücü şurup, yara bandı, cımbız, dijital termometre, sinek kovucu losyon, güneş koruyucu krem, antiseptik solüsyon, steril gazlı bez, alerji ve ishal ilacı alın. Eğer çocuğunuz tatil öncesi herhangi bir tedavi görüyorsa, kullandığı ilaçları mutlaka yanınızda bulundurun. Tatile çıkarken yanınıza çocuk doktorunuzun ve hastane acil telefon numaralarını almayı unutmayın.

Tatilde son zamanlarda gündeme gelen kene ısırıkları ya da kenenin neden olduğu hastalıklar için de dikkatli olunması gerekiyor. Vücuda yapışan kenenin kafasından cımbız ile yakalanarak sağa sola sallanarak çıkarılması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Tatilde çocuğunuz hastalandığında, sağlık kuruluşlarına yakın olan bir tatil yeri seçmeniz öneriliyor. ‘Çocuklarla gerçek anlamda tatil yapılabilir mi?’ sorusunun yanıtı, çocuğun yaşına, kişiliğine, hareketlilik durumuna ve gidilen yerin olanaklarına göre değişiyor.

Ayrıca bavulunuza çocuğunuzu güneşten koruyabilecek uzun kollu gömlek, tişört ve pantolonun yanı sıra mayo, havlu ve ekstra çarşaf koymayı unutmayın. En önemlisi de çocuğunuza gerekli aşıları yaptırmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek