Bebeklerde gaz sorununu önlemek

Bebeklere acı çektiren, anne babayı uykusuz bırakan gaz sorununun önlenmesi için, annenin gıdasına dikkat etmesi, gaz yapıcı yiyecek ve içecek almaması gerekiyor.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Erkan Ataş, bebeklerin büyük bölümünün çektiği gaz sancısının, annenin tükettiği gıdalara göre değiştiğini söyleyerek şu açıklamalar bulundu:
“Vücudunun tüm organları gibi, bebeğin sindirim sistemi ve bağırsakları da çok hassastır. Ağız yoluyla alınan besin, bağırsaklarda parçalanarak emilirken, bir miktar gaz ortaya çıkar. Bu gazın bir kısmı bebeğin bağırsakları içinde kalırsa, bebeğe büyük sancı verir.”

Hiçbir ilaç yüzde 100 etkili değil
Gaz sorunu, bebek 5-6 aylık olana kadar devam eder. Gaz giderici olarak hekimlerce önerilen hiçbir ilacın yüzde 100 yararı olmuyor. Bebeklerde gaza neden olan etken madde, sadece inek sütü içinde bulunan ve bağırsakta parçalanamayan beta laktoglogulin maddesidir. Anne tarafından içilen inek sütünün içindeki bu madde, emzirilen bebeğe geçiyor. Bebeklere en çok acı çektiren gaz sorununun önlenmesi için, annenin ilk 5 ay inek sütü içmemesi gerekiyor.

“Bebeklerde gaz sorununu önlemek” için bir cevap

  1. 8 aylik bebgim var hala cok sancili donemler geciriyo, yukarida belirtilen beta laktoglogulin maddesi laktoz dan farkli mi, cunku bebegim laktoz icermeyen mama iciyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek