Bebeklerde ilk göz muayenesi

Bebeklerde ilk göz muayenesi

Göz hastalıklarının yenidoğan döneminden itibaren görülmeye başlandığını belirten uzmanlar, bu nedenle bebeklerde ilk göz muayenesinin önemine dikkat çekiyor.

Bebeklerde ilk göz muayenesi

Yenidoğan döneminden itibaren görülmeye başlanan göz hastalıklarının tespiti ve ilerlemeden tedavi edilebilmesi önemli. Erken göz muayenesi, hem göz sorunlarının erken tanısını sağlıyor, hem de bazı sistemik hastalıklara ait ipuçlarının yakalanması açısından önem arzediyor.

Prematüre retinopatisi

Memorial Şişli Hastanesi Göz Merkezi uzmanlarından Prof. Dr. Dilek Erkan, özellikle prematüre bebeklerin tek veya iki taraflı körlükle sonuçlanabilen ve acil müdahale gerektiren prematüre retinopatisi açısından mutlaka göz doktoru tarafından değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Yenidoğan bebeklerin göz sağlığı

Prof. Erkan, yeni doğan bebeklerin göz sağlığında dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında şunları söyledi:

“Yeni doğan bebeklerde yapılacak göz muayenesinde; gözlerin saydam ve paralel olması kontrol edilmeli; çocuk doktoru, aile hekimi ya da aile tarafından aksi bir durum fark edilirse göz hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. Tüm bebekler hayatlarının ilk yılında bir göz hekimi tarafından muayene edilmiş olmalıdır. Küçük bebeklerde görme nitelik olarak yalnızca göz hekimi tarafından değerlendirilebilir. Bu ilk muayeneyi takiben tüm çocuklara sırasıyla 3-3.5 yaş civarında, 5 yaşında ve sonrasında da 1-2 yıllık aralıklarla göz muayenesi yapılmalıdır.”

Çocukluk çağında görülen göz hastalıkları

Çocukluk çağında tedavi edilmeyen göz hastalıklarının ileride daha ciddi sorunlara dönüşeceğini vurgulayan Prof. Erkan, “Göz tembelliği, şaşılık ve kırma kusurları başta olmak üzere çocukluk çağında tanı konularak tedavi edilmemiş çeşitli göz bozuklukları, ileriki yaşlarda telafisi mümkün olmayan kalıcı görme kayıplarına yol açmaktadır. Göz tembelliği ancak erken yaşlarda tanı konulduğunda önlenebilir ve tedavi edilebilir. Göz tembelliğine yol açan başlıca durumlar düzeltilmemiş yüksek kırma kusurları, iki göz arasındaki kırma kusurlarının derecesinin farklı olması ve şaşılıktır.” dedi.

Prof. Dr. Dilek Erkan, bu durumların saptanmasının da ancak çocukluk çağında yapılacak göz muayeneleri ile mümkün olduğu vurgusunu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek