Beli ağrıyan çocuğa dikkat

Uzmanlar, çocuklarda ağır sırt çantası taşımanın bel ağrısı nedeni olmadığını belirtti. Ebeveynleri, çocuklarda görülen bel ağrısı şikâyetlerinin tümör ya da iltihap gibi başka hastalıkların nedeni olabileceği konusunda uyarıyor.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Aydınlı şu açıklamalarda bulundu:

Çocukta bel ağrısı olmaz
“Çocuklarda bel ağrısı olmaz. Eğer bir çocuk belinin ağrıdığını söylüyorsa, nedeni bulunana kadar araştırılmalıdır. Halk arasında yaygın olan ‘büyüme ağrısı’ diye bir kavram da yok. Ebeveynler, çocuklarının bu tür ağrılarını sırt çantalarına ya da büyüme ağrılarına bağlamadan, ağrının nedeni üzerinde önemle durmalıdır. Bu durum, iyi ya da kötü huylu tümör ya da iltihap gibi patolojik başka bir sorunun nedeni olabilir. Toplumda 20 yaşına gelen bireylerin yüzde 50’si, 60 yaşına gelen bireylerin ise yüzde 80’i en az bir kez bel ağrısı sorunu ile karşılaşıyor. Çocuklarda ise bel ağrıları görülmez. Çocukların kısa süreli değil, ısrarcı ve uzun süreli bel ağrılarının üzerinde önemle durulması gerekir. Yapılan bazı çalışmalar çocuklarda ağır sırt çantası taşımanın bel ağrısı ya da omurgada şekil bozukluğunun nedeni olmadığını ortaya koymuştur. Özellikle bu konuda Amerika’da iki önemli araştırma yapıldı. Araştırma ağır sırt çantası ile çocuklarda görülen bel ağrısı arasında bir ilişki olmadığını ortaya koymuştur. Bu konuda istatistiksel bir ilişki de yoktur.”

Egzersiz ve yüzme
Yüzme, yetişkinlerin yanı sıra çocukların ileriye dönük bel ağrısı yaşamamalarında en uygun spor dalıdır. Her türlü spor dalı öncesi mutlaka kasları ısındırıcı ve güçlendirici egzersizlerin yapılması gerekiyor. Jimnastik, futbol, bale, halter, golf, su kayağı, güreş ve basketbol gibi spor dallarında ileriye dönük bel ağrısı sorunun yaşanması daha sık görülüyor. Ancak vücut ağırlığını ortadan kaldıran ve karın, sırt ile omuz adalelerini güçlendiren yüzme sporu ise bel ağrısı konusunda yapılabilecek en iyi egzersizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek