Beyin egzersizlerinin Alzheimer’a faydası yok

Uzmanlar, beyin egzersiz oyunlarının Alzheimer hastalığını önlemede hiçbir faydasının olmadığını, beyin egzersizinin orta ve uzun dönemli etkisini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Nicole Kidman ve Julie Walters gibi ünlüler kullanılarak yapılan reklamlarda, elde taşınabilen bilgisayar oyunlarının ‘beyni uyardığı’ ve ‘pratik zekâyı geliştirdiği’ öne sürülüyor.

Beyin egzersizlerinin etkisiyle ilgili 1992’den bu yana yapılan testleri inceleyen araştırmacılar, sadece bir kaç denemenin kriterleri karşıladığını belirttiler.

Beyin egzersizinin orta ve uzun dönemli etkisini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğuna dikkat çektiler.

Araştırmacılar, sağlıklı yaşlıları fiziksel egzersizleri bırakmaya yöneltmesi halinde, bu oyunların yarardan çok zarar getireceğini ifade ettiler.

Araştırma başkanı Peter Snyder, işe yaradığı kanıtlanmadığı halde beyin egzersiz ürünleriyle ilgili devasa bir küresel pazarın bulunduğunu, bazı ürünlerin Alzheimer hastalığıyla savaşacak bir silah gibi sunulduğunu da söyledi.

Alzheimer Derneği başkanı Neil Hunt da araştırmacıların, sağlıklı yaşlıları fiziksel egzersizleri bırakmaya yöneltmesi halinde, bu oyunların yarardan çok zarar getireceğini ifade etti.

Hunt, “bildiğimiz bir şey varsa o da, sağlam kafanın sağlam vücutta bulunduğudur. Bunun için de bolca meyve-sebze yemek, düzenli egzersiz yapmak ve kolesterol kontrolü yaptırmak gerekir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek