Bisiklet kazalarını ciddiye alın

Bisiklet kazalarını ciddiye alın

Çocuklar özellikle yaz aylarında bisiklet kazalarında sıkça yaralanıyor. Bu kazaları önlemek adına bisiklete daha özenli ve tedbirli binmek, trafik kurallarına uymak gerekiyor. Yaz aylarında çocukların daha sık kazalara maruz kaldığını söyleyen uzmanlar, özellikle bisikletten düşmelerde kırıkların ve ezilmelerin sık görüldüğünü belirtiyor.

Dr. Mirza Zafer Dağtaş, bazen bisiklet kazalarında görünürde bir yara olmasa bile çocuğun kontrol altında tutulması gerektiğini söyledi. Bu tür kazalarda bağırsak delinmeleri yaşanabiliyor ve sorun 2-3 gün içinde ortaya çıkıyor.

Çocuklar için tatil anlamına gelen yaz, aynı zamanda onlara bazı tatsız sürprizler de hazırlıyor. Güneş yanığı ve çarpması, düşme, boğulma, böcek sokması ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu tür kazalar kimi zaman ölümle de sonuçlanabiliyor.

Araştırmalara göre çocuk ölümlerinin yüzde 50’sini 10-14 yaş, 44’ünü de 5-9 yaş arasındakiler oluşturuyor. Ölümlerin yüzde 66’sı boğulma, yüzde 52’si bisiklet, yüzde 49’u düşme, yüzde 41’i ise araba çarpmasından kaynaklanıyor.

Uzmanlar ise bazı yöntemlerle çocukların yaz kazalarını herhangi bir sağlık sorunu meydana gelmeden atlatabileceğini söylüyor. Güneş yanıklarında vazelin ve yoğurt yerine soğuk kompres uygulamak, bisiklet kazalarında ise boyun ve bel bölgesini desteklemek en iyi yol.

Erdem Hastanesi’nden Operatör Dr. Mirza Zafer Dağtaş, bisiklet kazalarında genellikle el ve kol bölgesinde basit cilt yaralanmaları veya acil ameliyat edilmesi gereken çok parçalı kırıkların oluştuğunu söylüyor.

Dağtaş, bisiklet kazalarında hastanın hayati bölgeleri olan bel ve boyun bölgesine çok dikkatli yaklaşmak gerektiğini belirtiyor. Ani çekiştirmelerin faydadan çok zarar getireceğini ifade eden Dağtaş, “Kırık mı, çıkık mı?’ diye itiştirmeler yapılmamalı, herhangi bir müdahalede bulunulmamalı. Sağlık personeli gelene kadar beklenmeli. Yanlış bir müdahale kazazedeye daha çok zarar verir. Sadece boyun ve bel bölgesi desteklenmeli.” dedi.

Dağtaş, “Kırılan bir vücut bölgesinde basınç artışı olur. Alçı ise sabit tutar ve genişlemeyen bir yapıdadır. Ancak alçılı kol veya bacak kalp seviyesinden aşağı tutulursa uzun bir süre, alçı sıkma yapar ve parmaklarda da şiddetli ağrı gelişir. Müdahale edilmezse ciddi problemler oluşur.” diye konuştu.

Hiç yara olmasa da 2-3 gün kontrol altında tutulmalı Bisiklet kazalarında dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise görünürde herhangi bir sağlık sorunu olmasa da kazazedeyi birkaç gün kontrol altında tutmak. Bu tür kazalar yara bere olmamasına rağmen bağırsak delinmelerine yol açabiliyor.

Bağırsak delinmesinin sonuçları 2-3 gün içinde karın ağrısı, şişkinlik, kusma ve büyük abdest yapamama gibi nedenlerle ortaya çıkıyor. Bağırsakta meydana gelen hasar zamanında tedavi edilmezse yaşam boyu sorunlara sebep oluyor. Tedavisi geciken vakalar da ilerleyen yaşlarda bağırsak yapışıklığı görülürken bazılarında ölümle dahi sonuçlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek