Bitkisel tedaviler bilinçli kullanılmalı

Lokman Hekim’den bu yana şifalı bitkilerin tedavi edici, iyileştirici ve de hastalıklardan koruyucu özellikleri biliniyor. Zencefil cinsel gücü artırıyor, maydanoz mide dostu, adaçayı ise doğal östrojen görevi görüyor.

Tarihin eski devirlerinden beri Anadolu topraklarında yetişen bitkiler ilaç olarak kullanılıyor. Birçoklarının şifası bilimsel olarak kanıtlanmış. Defne, meyan kökü, sarımsak, adamotu, mazı, üzerlik otu, sarımsak, haşhaş, mersin, defne gibi bilinen bitkilerin tedavi edici özelliklerinden bugün de yararlanılıyor. Ancak, uzmanlar “Bitkiler, onu bilenlerin elinden şifa verir. Bilir bilmez kişilerin elinden ölüm getirir” diyor.

Ölümsüzlüğe çare
Bitkisel ilaçlar sadece bir veya birkaç bitkinin bir araya getirilip çay gibi içilmesi anlamına gelmemelidir. Modern ilaç hazırlama tekniklerinin hepsi, bitkisel ilaçlar için de uygulanmaktadır.

Bitkilerle tedavi dendiğinde ilk akla gelen isim Lokman Hekim’dir. Efsanelere göre Anadolu’da yaşadığı kabul edilen Lokman Hekim, bitkilerin dilinden anlıyor ve onlarla konuşurmuş. Onların hangi derde deva olduklarını öğrenirmiş. Ölümsüzlüğe çare olan bitkileri bile Anadolu’da bulmuş.

Rahatsızlığınızın teşhisi için önce uzman bir doktora gidip hastalığınıza teşhis koydurmalısınız. Daha sonra şifalı bitkilerden bilinçli olarak faydalanabilirsiniz.

Biberiye kolesterolü düşürüyor
Biberiye bitkisinin yaprağı ve yaprağından elde edilen uçucu yağının birçok faydası vardır.

İşte biberiyenin bilinen yararları:
– Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır.
– Düşük tansiyonu biraz yükseltir.
– Yüksek tansiyonu olanların dikkatli kullanması gerekmektedir.
– Hazmı kolaylaştırıcı, safra artırıcı özellikleri vardır.
– Yağları eritir, kolesterolü düşürür.
– Damar tıkanıklıklarında kullanılabilir.
– Toksinlerin atılmasını sağlar.

Biberiye yağı haricen romatizma tedavisinde de kullanılır. 1 su bardağı kaynar su içerisine 1 çay kaşığı biberiye yaprağı ezilerek 15 dakika demlenip süzülerek içilebilir.

Biberiye uçucu yağının kullanılması ise hassas bir konudur. Uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.

Yüksek şekerin reçetesi
Gerekli malzemeler: Kekik, mersin yaprağı, ceviz yaprağı, zeytin yaprağı

Kullanılışı: Her sabah 2 büyük su bardağı kaynar su içerisine bu bitkilerden birer çay kaşığı ezilerek konulur. 20 dakika demlenip aç iken 1 su bardağı içilir. Geriye kalan 1 bardak içecek buzdolabına kaldırılarak, akşam yemeğinden yarım saat kadar önce içilmeli.

Bu karışım şekerin yükselmesini engeller. Şeker hastalığını tamamen tedavi etmek zordur. Üstelik insülün de kullanılmaya başlanmışsa, pankreası tekrar uyarmak çok daha zordur. Çünkü vücut hazır insülüne alışmıştır. Şeker hastalığında doktorun verdiği perhize mutlaka uyulmalıdır.

Doğal östrojen adaçayı
Adaçayının sinirleri uyarıcı, mikrop öldürücü, ateş düşürücü özelliklere sahiptir.

Hormon salgılarını uyarıcı (özellikle östrojen) özellikleri vardır.

Suyu gargara yapılırsa dişetlerine ve boğaz iltihaplarına faydası vardır.

Adaçayı, tansiyon düşüklüğüne iyi gelir.

Aşırı terlemelerde kullanılmasında yarar vardır.

Demlenerek kullanılmalıdır. 1 su bardağı kaynar su içerisine 2 yaprak ezilerek konulur ve 15 dakika demlenip süzülerek içilir.

Dikkat: Tansiyonu yüksek olan kişiler uzun süre kullanmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek