Bitkisel tedavilerin püf noktaları

İthal bitkisel haplardan ekinezya grubu haplar, vücudun immün sistemini koruyor. Ekinezyayı biz birçok hastalıkta da kullanıyoruz. Örneğin; karaciğer yetmezliklerinde, immün sistemi bozuk olanlarda kullanıyoruz. İmmün yetmezliği olanlarda tedaviye ilave olarak kullanıyoruz.

Sarımsağı pişirerek yiyin

Bir diğeri maitake mantarı, bu da immün sistemi koruyor. Mesela gripte, ekinezya ve maitake mantar hapı tedaviyi destekliyor.

En önemli bitkilerden sarımsak da yine antioksidan özelliği yüksek bir bitkidir. Vücudun immün sistemini koruyucu etkisi var. Fakat bizde yanlış bir uygulama yapılıyor. Sarımsak pat diye yutuluyor. Bu şekilde kullanım hem mideyi yakabiliyor hem de hazmı zorlaştırıyor, gaz yapıyor.

Bir de lüzumsuz bir koku oluyor. Bunun için çok basit bir yöntem uygulanabilir. Sarımsaklar diş haline getirilip soyularak, az miktar su ile hafif pişirilerek yemeklerin yanında yenilebilir. Bu şekilde de aynı etkiyi gösteriyor. Böylece hem hazmı kolay oluyor hem koku yapmıyor hem de yemesi daha uygun hale geliyor. Mikro dalga fırında iki dakika pişirilerek de aynı şekilde yenilebilir. Bunların tabletleri de var, ama doğal olarak yenmesi daha ucuz ve faydalı.

Sarımsak kolesterol düşürücü olarak, tedavinin yanında mutlaka verilmelidir. Tabii ki hasta kolesterol düşürücü diyetini yapacak, çok yüksekse ilacını alacak, ilave olarak da sarımsak kullanabilir. Yine aynı şekilde tansiyon hastaları da kullanabilir.

Ceviz kolesterol düşürücü

Ceviz çok faydalı bir bitki. Lipid düşürücü diyetlerde ceviz serbesttir. Ceviz, badem, kestane çok rahat tüketilebilir. Kolesterolü yükseltmez. Antep fıstığı, yer fıstığı, Hindistan cevizi kolesterolü yükseltir.

Cevizde selenyum çok fazladır. Bu nedenle her gün bir miktar (3 ceviz içi kadar) tüketmekte büyük yarar var. Özellikle beyin fonksiyonlarına cevizin etkisi olduğu bilinmektedir. Orta yaşın üzerindeki kişiler her gün bir miktar ceviz yemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek