Boşanma korkusu tüp bebekle azalıyor

Çocuk sahibi olamayanların en büyük umudu olan tüp bebek yönteminin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kadının “kuma” ve “boşanma” korkusunu azalttığı belirtildi.

Tüp Bebek Uzmanı Dr. Hakan Kadirağa, Kızıltepe Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen “Kısırlık ve Tüp Bebek” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan tüp bebek yönteminin her geçen gün artış gösterdiğini ifade etti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de açılan tüp bebek merkezleri sayesinde çiftlerin artık çocuk sahibi olabildiğini kaydeden Dr. Kadirağa, şöyle konuştu:

“Bölgemizde çocuğu olmayan çiftler, toplumsal baskı nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Bu toplumsal baskının oranı kırsala gidildikçe en yüksek seviyeye çıkıyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde çocuk, batı toplumlarındaki gibi sadece eşlerin talebiyle ilişkili bir durum değil. Çocuksuzluk, çiftleri hatta çiftlerin bağlı bulunduğu aileleri de aşarak, toplumsal bir soruna neden oluyor.

Evlenen ve aradan geçen 2-3 yıl sonunda çocuk sahibi olamayan kadın, kayınvalide, kayınpeder, görümce ve elti hatta yaşadığı mahalle ve köydekiler tarafından hor görülüp, aşağılanıyor. Eşini sevdiği için ikinci evliliği yapmak istemeyen erkekler dahi, bu baskı nedeniyle ikinci evlilik yapıyordu. Tüp bebek tedavisi bu sıkıntıyı artık gideriyor.

Tüp bebek tedavisi sayesinde çocuk sahibi olan kadınlar, bu sıkıntıdan kurtuluyor. Tüp bebek bölgede çok eşli evlilikleri azalttı. Eskiden çocuğu olmayan kadının üzerine kuma getiriliyordu. Bu yöntem sayesinde bölge kadının kuma korkusu sona erdi. Yakın zamana kadar yine bölgemizde çocuğu olmadığı için çiftler boşanıyordu. Tüp bebek sayesinde bu nedene bağlı boşanmalarda azaldı.”

Dr. Kadirağa, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanan sıkıntılardan birinin de çocuk sahibi olmayan çiftlerin sağlık merkezlerine başvuruda bulunmaktan çekinmesi olduğuna dikkati çekerek, bu nedenle çok sayıda çiftin anne ve baba olmaktan mahrum kaldığını anlattı.

Vatandaşın, sağlık kuruluşlarına sorununu bilerek gitmesinin, tedavide önemli bir aşama olduğuna işaret eden Kadirağa, “Bilim ve teknolojideki gelişmeler sayesinde çocuk sahibi olmak artık hayal değildir. Ebeveynlerimiz bu konuda kendilerini mahrum etmesin. Çekinmeden sağlık kuruluşlarına başvursunlar” çağrısında bulundu.

Kadirağa, daha sonra tüp bebek tedavi yöntemleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek