Botoks ile diş sıkma sorununa veda edin

Önceleri kırışıklıkları gidermek için kullandığımız botoksu zamanla terleme sorunu için koltuk altına, ellere ve ayaklara yapılan botoks izledi. Şimdilerdeyse diş sıkmaya karşı botoks tedavisi uygulanıyor.
Daha çok yoğun iş temposu ve stresli yaşam süren insanlarda sıklıkla görülen, günümüzün artık en çok rastlanılan rahatsızlıklarından sayılan “bruksizm” özellikle çalışan kesimin en büyük sıkıntısı haline geldi. Estetik diş hekimi olarak uzun yıllardır çalışmalarını sürdüren Diş Hekimi Dr. Metin Şanap ile Nişantaşı’ndaki muayenehanesinde bu konuyu görüştük.

Diş Dekimi Dr. Metin Şanap son yıllarda sıkça görülen bruksizm hastalığının belirtilerini şöyle açıklıyor: “Genellikle sabah kalkıldığında çene kaslarında bir ağrı hissedilir. İşte bu ağrı genelde bruksizmin işaretidir.

Uyku sırasında dişlerimizi sıkarken kullanmış olduğumuz sıkma kuvveti, normal günlük yaşantımızda uyguladığımız kuvvetin çok üstündedir. Eğer bu rahatsızlık tedavi edilmezse zamanla dişlerin çiğneyici yüzeylerinde erozyonlar, yani aşınmalar meydana getirebilir. Bu da ilk başlarda aşınan mine tabakasından dolayı hassasiyetler oluşturuyor. Bu rahatsızlık dikkate alınmayıp devam ederse esas o zaman daha vahim problemler karşımıza çıkabilir.

Diş sıkmasından dolayı oluşan travmatik kuvvetler nedeniyle dişleri saran çene kemiğinde yatay kemik erimeleri oluşur. Buna bağlı olarak zaman içerisinde dişlerimizde herhangi bir sıkıntımız olmasa da bu kemik yıkımlarından dolayı dişler sallanmaya ve gereksiz yere diş eti rahatsızlıkları oluşmaya ve tertemiz dişleri kaybetmeye başlarız.

Bunlara ek olarak çene kemiklerinde ya da dişte sebepsiz yere bir çürük ya da bir iltihaplanma varmışcasına ağrılar hissedebiliriz. Bunları engellemek için mutlaka tedavimizi yaptırmalıyız.”

Dr. Metin Şanap bu hastalığın, diş hekimi tarafından hazırlanacak olan gece plaklarının kullanılmasıyla tedavi edilebileceği belirtiyor. Plaka sisteminin yanı sıra halk arasında çok fazla bilinmeyen bir diğer tedavi şeklini ise şöyle açıklıyor:

“Çenemizi kapatan kaslardaki stresi ve oluşan aşırı çiğneme kuvvetini botoks uygulayarak ortadan kfaldırabiliriz. Botoksun zaten ilk uygulama amacı dünyada kaslar üzerin oluşan stresi kaldırarak spazmları yok etmekti, fakat bu tedavi yöntemi günümüzde daha çok estetik müdahale olarak yaygınlaştı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek