Botoksla aşırı terleme tedavisi

Tıbbın birçok alanında çok etkili sonuçlar veren botoks, farklı sebeplerden kaynaklanan aşırı terleme sorunlarının tedavisinde de kullanılabiliyor… İşte aşırı terleme sorununa botoks ile etkin çözümün ayrıntıları…

Terleme insanlarda doğal olarak görülürken, aşırı terleme çok büyük sorunlar yaratabiliyor. Özellikle ter bezlerinin fazla çalışmasına bağlı olarak deri yüzeyine salınan terin artması sonucu, kişide gündelik yaşamı etkileyecek derecede fazla ve rahatsız edici terleme görülebiliyor. Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Melisa Eczacıbaşı, aşırı terlemenin nedenleri ve botokslu terleme tedavisi ile ilgili bilgiler verdi.

Aşırı terlemenin nedenleri

Ter miktarı kişiden kişiye göre değişebildiği için aşırı terlemenin tanısı ve değerlendirmesi çoğu kez zordur. Terin salgılanması insanlarda sinir sisteminin çalışması ile doğru orantılı olup, aşırı terleme toplumun yüzde 1’inde karşılaşılan bir sorundur.

Aşırı terlemenin en önemli nedenleri arasında stres, değişik uyaran ilaçlar (emetikler, insülin), tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezinde görülen hastalıklar, menopoz, hipoglisemi, şişmanlık, bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonlar yer alır. Sistemik hastalıklardan diyabete, kalp yetmezliğinden karsinaid sendroma kadar pek çok sağlık sorunu da bu tür terleme yapabilir. Pratikte en çok görülen terleme şekli; strese bağlı olan ve özellikle avuç içi, ayak tabanı, koltuk altı ve daha az olarak da yüz ve kasıkta terleme yapan tiptir.

Terleme olan bölgelerde bakteri üremesi kolaylaşacağı için aşırı terleme kokuya da neden olur ve kişinin fiziksel ve sosyal hayatını negatif yönde etkiler. Bu gibi durumlar özellikle ellerde, ayak tabanında, yüzde ve gövdede oluşabilir ve kişinin terlemesi ile stres arasında kısa bir denge oluşur. Stres durumu ile birlikte bu bölgelerde hızlı bir terleme gözlenir.

Terleme nedenlerinin saptanması

Terleme tedavisine başlamadan önce ilk aşamada terlemenin nedenleri araştırılır. Kişide kilo problemi olup olmadığı incelenir. Uzun süreli geçirdiği herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı, menopoz döneminde olup olmadığı, tiroid bezi veya böbrek üstü bezi ile ilgili herhangi bir problemi olup olmadığı araştırılır. Sorun saptanamadığı durumlarda sempatik sinirlerin doğuştan aşırı çalıştığı düşünülür. Bu soruna karşı çok değişik tedavi şekilleri uygulanabilir:

1. Hastanın beyaz renkli, hafif, pamuk elyaf içeren giysiler ve çoraplar giyilmesi tavsiye edilir.

2. Bölgeye yönelik kurutucu pudra ve solüsyonlar kullanılması tavsiye edilir. Pudralar nemi alıp, bölgenin kurumasını sağlayabilir ve antiseptik ilaçlar ikinci enfeksiyonun yerleşmesini engelleyebilir.

3. İyontoforez: Özellikle ellerdeki, ayaklardaki ve koltuk altı bölgesindeki aşırı terlemede kullanılan bir yöntemdir. Sık tekrarlanması gereken bu yöntemle, bölgesel, hafif ve orta derecede terlemesi olan hastalarda oldukça iyi cevap alınıp, 1 – 3 aylık iyileşme dönemleri sağlanabilir.

4. Botoks tedavisi: Özellikle el içi, ayak tabanı ve koltuk altı terlemesinde kullanılan bir ilaçtır. Bu yöntem ter bezlerini çalıştıran sinirlerin faaliyetlerini azaltarak terlemeyi birkaç kat azaltır ve ortalama etki süresi 8-10 aydır.

Botoks en etkili yöntem

USA Florida’da uzun süreli tıbbi çalışmaları olan Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Melisa Eczacıbaşı, aşırı terleme tedavisinde en etkili yöntemin botoks uygulaması olduğunu belirterek diğer tedaviler hakkında şu bilgileri verdi:

“Tıpta birçok alanda mucizevi tedaviler sağlayan botoks, bu kez de terleme tedavisinde başarılı sonuçlar vermektedir. El içlerindeki, ayak tabanlarındaki ve koltuk altlarındaki terleme çağlardan beri hem kadınlarda hem de erkeklerde, her zaman büyük sorunlar yaratmasına rağmen, tedavi seçenekleri oldukça kısıtlı. Tedavi amaçlı uygulanan lokal solüsyonlar ve pudralar ise ancak çok kısa süreli var olan ter salgısını kurutmak amacı ile uygulanabilecek çok eski seçeneklerden biri.

Gündelik yaşamdaki aşırı terleme miktarının üzerinde fazlaca etkisi olmayan bu yöntemler artık birçok kişi tarafından tamamen unutulmuş tedavi seçeneklerinden biri. Seneler sonra piyasaya çıkarılan iyontoforez yöntemi ise özellikle el içi ve ayak terlemelerindeki bölgesel hafif terlemelerin tedavisinde kullanılan bir cihaz. Ancak bu yöntem hem ekonomik değil, hem de kişinin fazlaca zaman kaybetmesine sebep oluyor.

Pudra ve solüsyon tedavisine nazaran daha tatmin edici sonuçlar verebilen bu yöntem için kullanılan cihazın yaygın olarak bulunmaması da yöntemin tercih edilmemesine sebep oluyor. Aşırı terleme konusunda ‘sempatektomi’ (sinir ucu kesisi) ise cerrahi seçeneklerden biri. Genel anestezi şartları altında gerçekleşen bu yöntem de özellikle aşırı derece terlemelerde göğüs, kalp damar cerrahları tarafından uygulanabilen bir yöntem. Ameliyat sonrası cerrahi bakım gerektiren bu durum ancak bu konuda fazla vaka sayısı ve tecrübesi olan operatör hekimlerce uygulanabilecek bir seçenek, işin ekonomik kısmı ise oldukça yüksek.”

Uzun süreli etki…

Son 15 yılda estetikte “çağın mucizesi” olarak tanımlanan botoks sayesinde, hem yüzdeki sevimsiz, zamanın acımasız izleri geçirilirken hem de tikler, nörolojik vakalar ve özellikle yüksek teknolojinin bile tedavi sağlayamadığı aşırı terleme tedavi edilerek, başarılı sonuçlar sağlanıyor.

Özetlemek gerekirse; göz çevresi, alın ve kaş ortasındaki kırışıklıkları gideren botoks, aşırı terleme ve ter kokusunun rahatsız edici durumundan da kurtarıyor. Kadın ve erkeklerde kolaylıkla uygulanabilecek bu yöntem ortalama 15-30 dakika içindeki yapılan pratik bir uygulama ile çok uzun bir süre boyunca rahat etmenizi sağlıyor.

Nasıl uygulanıyor?

El içi, ayak tabanı ve koltuk altındaki terlemeye karşı botoks uygulamaları oldukça pratik bir şekilde uygulanıyor. Dr. Melisa Eczacıbaşı uygulamayı şöyle anlatıyor:

“Problem olan bölgede ilk aşamada gerçekten terleyen bölge, testler ile tespit edilir, daha sonraki aşamada bölgeye uyuşturucu niteliği taşıyan kremler tatbik edilir ve 15 dakika beklettikten sonra uygulamaya başlanır.

Son derece ince uçlu (insülin enjektörü) vasıtasıyla problemli olan bölge içine botoks ilacı enjekte edilir, aşırı bir acı hissi duymadan, tedavi için defalarca zaman ayırmadan ve cerrahi herhangi bir bakıma gerek kalmadan ortalama 10-12 ay boyunca hem terlemenin miktarı oldukça azalır, hem de terin rahatsız edici kokusundan kurtulunur. Botoks bu bölgede aşırı çalışan ter bezlerinin ve kasların istenmeyen hareketlerini etkilediğinden, terleme sorunu da giderilmiş olacaktır.”

Bugün ABD’de bilinçli, eğitimli ve tecrübeli binlerce hekim tarafından uygulanan bu yöntem oldukça yüz güldürücü sonuçlar veriyor. Hem kadın hem de erkeklerde, birçok yaş grubunda uygulanabilecek bu yöntem sadece bu konuda bilinçli uzman hekim tarafından uygulanmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek