Brokoli kanseri önlüyor

Brokoli kanseri önlüyor

Bağırsak kanserinin önlenmesinde etkili olan sebzelerin başında turpgiller familyasına mensup sebzeler, özellikle de lahana, karnabahar, brokoli ve brüksel lahanası bulunmaktadır.

Bilim adamları turpgillerin bağırsak kanserinden koruyucu görevlerini nasıl yerine getirdiklerini bilimsel olarak kanıtladılar.

Turpgiller familyasına mensup sebzelerin özellikle bağırsak kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Lahana, karnabahar, brokoli, brüksel lahanası gibi turpgiller familyasına mensup sebzelerin kolon (bağırsak) kanseri hücrelerini kanser ilaçlarıyla aynı etkiyi göstererek yok ettiği bildirildi.

İngiltere Gıda Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Ian Johnson, lahana, karnabahar, brokoli ve Brüksel lahanası gibi sebzelerin bağırsak kanserine karşı koruyucu etkisinin yanında, kanser hücrelerini de, kanser ilaçlarıyla aynı etkiyi göstererek yok ettiğini belirtti.

Johnson, bu sebzelerden haftada 2-3 porsiyon yemenin bağırsak kanserine karşı koruma sağlayacağını söyledi.

Brokoli kanser hücrelerini öldürüyor

Johnson, ayrıca turpgillerin bir bileşeni olan ‘sinigrin’ maddesinin vücutta çözülmesinin kanser hücrelerini öldürdüğünü belirterek, bu çözülmeden kaynaklanan ve AITC adı verilen aktif kimyasal etmenin sebzeler sindirildiğinde ortaya çıktığını da ifade etti.

AITC kimyasalı, sürekli bölünerek çoğalan sağlıklı hücrelerin yerine devamlı intihar eden hücrelerin üremesini engelliyor. Turpgillerin özellikle akciğer ve prostat kanserlerine karşı koruma sağladığı ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek