Bunalım saç modeli değiştirtiyor

Kadınlar bunalımlı dönemlerinde intikamını saçından alıyor. Uzmanlar kadınların, özellikle bunalımlı dönemlerinde saç modellerini değiştirmelerini fark edilme isteğinden kaynaklandığını belirtiyor.

Belki de bizzat yaşamışsınızdır. Kadınlar stresli olduklarında ya saçlarını kestiriyor ya da farklı bir renge boyatıyor. Peki, bunun nedeni ne?

Erkeklerin bunalımda olduğu durumlarda ise otomobillerini, saatlerini veya cep telefonlarını değiştirdiğini belirten uzmanlar yapılan araştırmaların, imaj yenileyen kişilerin beyinlerinde salgıladıkları (Serotonin) adlı mutluluk hormonunun yükseldiğini ortaya koyduğunu ifade ediyor.

Kişilerin psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmedikleri dönemlerde ihtiyaç duydukları en önemli şeyin “tanınma” ve “onaylanma” isteği olduğunu söyleyen uzmanlar “Bu nedenle kadınlar saçlarıyla oynuyor” diyor.

Makyaja da yöneliyorlar

Psikologlar ayrıca kadınların kendileri üzerinde yaptıkları en kolay değişimi makyajla gerçekleştirdiklerini de belirtiyor. Kişi böyle yaptığı zaman, bilinçaltında başkalarının dikkatini çekebileceğini düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek