Bütün bir yılı sağlıklı geçirin

Her mevsimin yaygın hastalıkları vardır. Yılın 12 ayını sağlıklı ve formda geçirmek için de, bu hastalıklara karşı önlem almak gerekir. İtalya’nın önde gelen doktorları, uzmanlık alanlarına göre, mevsimsel hastalıkları karşı bir önlem listesi hazırlamışlar. İşte, sağlıklı bir 12 ay için yapılması gerekenler…

OCAK
Bitki çayıyla enerji kazanın:
Kış aylarında enfeksiyonlardan korunmak ve enerji kazanmak için şifalı bitki çayları çok yararlı. Özellikle arpa çayı çocuklar, yaşlılar ve bitkinlikten yakınanlar için birebir. Nişasta, lesitin, lipid, mineraller, vitaminler (A, B1, B2), şeker açısından zengin olan bitki, aşırı bedensel ve zihinsel yorgunluk için öneriliyor. Yatıştırıcı bir etkisi olan bitki çayı akşam içildiğinde; rahat uykuya dalmayı sağlıyor, idrar söktürücü etki yapıyor ve solunum yolları enfeksiyonlarına karşı iyi geliyor.

ŞUBAT
Kireçlenmelere dikkat: Kış ayları, artroz (kireçlenme) ve bazı romatizmal hastalıklardan yakınanlar için en zor aylar. Kış aynı zamanda bazı ‘alarm çanlarının’ dikkate alınması gereken bir dönem. Üstünde durulmayan ağrılar, aslında bazı mafsal hastalıklarının belirtisi olabilir. İlk belirtilerin hastalığa dönüşmemesi için yapılacak en iyi şey, doğru teşhisi koyması için hemen bir uzman doktora gitmek. İkinci kuralsa yaşam stilini gözden geçirmek; hareketsiz bir yaşam, aşırı kilolar, yüksek tansiyon, stres gibi ‘risk faktörlerini’ ortadan kaldırmak.

MART
Polenlere karşı tedbir alın: İlkbahar polen ve alerji mevsimidir. Bu nedenle, aşı veya ilaç gibi gerekli önlemleri almak şarttır. İlaç tedavisi, astım veya rinit gibi durumlara göre değişir. Astımlı hastaların yüzde 70’inin rinitten de şikâyetçi olduğu göz önünde tutulursa, her iki durumun da çok iyi araştırılması gerekir.

NİSAN
Bol meyve ve antioksidan: İlkbaharda organizma, ısı ve nem değişikliğinden dolayı strese girer. Artan güneş ışınları ise serotonin hormonu salgılamasını artırarak organizmaya olumlu etki yapar. Organizmanın bu dönemde, kış boyunca biriken toksinlerden temizlenmesi gerekir. Taze meyve ve sebze, antioksidan takviyeli vitaminler bu açıdan çok yararlıdır.

MAYIS
Az yemek bol dinamizm: Deniz mevsiminin arifesi olan Mayıs, kilolu kişiler için rejime girme ayıdır. Fazlalık eğer 5 kiloysa, normal alışkanlıkların yüzde 20-30’unu değiştirmek forma kavuşmak için yeterli olur. Zararlı ekstra yiyecekleri kısmak, günde bir saat yürümek ve haftada 2 saat bir spor salonunda ter atmak, forma kavuşmak için yeterli olur. Aç kalmak, öğünleri atlamak yerine, her şeyden ama az yemek en iyisidir.

HAZİRAN
Stretching ile forma kavuşun: Deniz mevsimine formda girmenin en iyi yolu, yaz-kış aktif olmaktır. Eğer her mevsim spor yapma imkânınız yoksa organizmayı canlandırmak için yazdan birkaç ay önce harekete başlayın. İdeali, çok yoğun olmayan ve uzun süreli bir fiziksel aktivitedir (yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet). Haftada en az 3 gün bu fiziksel aktiviteleri yapmak gerekir. İlk başlarda günde 30 dakika yürüyüş yeterli olabilir. Kalp damar sistemini harekete geçirmek için de ideal bir spordur. Yürüyüşle birlikte, haftada iki veya 3 kere stretching (ısınma, gerdirme hareketleri) hareketleri yapmak, forma kavuşmak için çok uygundur. Bu hareketleri bir spor salonunda veya sabahları yarım saat evde yapabilirsiniz.

TEMMUZ
Yaşlılar ve kalp hastaları için dağ: Dağ, yaşlılar ve kalp hastaları için sağlıklı bir ortamdır. Kardiyolog gibi uzman bir doktorun muayenesinden geçtikten sonra yaşlı kişiler 1400-1500 metre yüksekliğe çıkıp kalp-solunum fonksiyonlarını, adalelerini güçlendirebilirler. İlk günler çok yavaş ve kısa süreli yürüyüşler yapmakta fayda vardır. Fazla yorucu olmayan tırmanışlar ve yürüyüşler sırasında sık sık mola vermek gerekir. Bu arada potasyum ve magnezyum takviyesini unutmamak gerekir. Dağda alkol, sakinleştirici ilaçlar ve uyku ilaçlarından uzak durmak gerekir.

AĞUSTOS
Güneşten korunun ve benleri kontrol edin: Ağustos ayında güneşten çok iyi korunmak gerek. Özellikle güneşe ilk çıkanların çok dikkatli olması ve sabah erken saatlerle öğleden sonrayı tercih ederek kademeli olarak güneşe çıkması önerilir. Güneş altında da cildi, koruma faktörü cilt tipine göre belirlenen bir koruyucu ürün sürmek şarttır. Güneş şemsiyesinin altındayken ve yüzerken de güneş ışınlarına maruz kalındığını unutulmamak gerekir. Beslenmeye gelince: C ve E vitamini ve beta karoten açısından zengin besinler yeğlenmelidir. Bir önemli konu da benler: Benler yaz öncesi ve sonrası mutlaka kontrol edilmelidir.

EYLÜL
Okul öncesi göz muayenesi: Okul başlamadan çocukları bir göz muayenesinden geçirmek gerekir. Açık havada geçirilen tatil günleri kornea enfeksiyonlarına davetiye çıkarmış; spor ve oyun travmaları ise göz kapakları veya retinada lezyonlara yol açmış olabilir. Göz doktoru olası şaşılık, miyopi, hipermetrobi, astigmatizm gibi görme bozukluklarını da saptayıp uygun bir gözlük önerecektir.

EKİM
Kışa hazırlık kürleri: Sonbahar kaplıca kürleri için ideal bir mevsimdir. Deri enflamasyonları, dış etkenlerin yarattığı olumsuz etkiler veya yanlış beslenmeden kaynaklanan mide-bağırsak rahatsızlıkları gibi yazdan kalan bazı sorunlar kış aylarında kronik hale gelebilir. Kaplıca tedavisi bu sorunların giderilmesinde yardımcı olur.

KASIM
Aşı zamanı: Kasım ayında yapılan aşılar, kış aylarında sıkça görülen solunum yolu hastalıklarını önler. En önemlisi grip aşısıdır. Özellikle 65 yaşı geçkin insanlar, çocuklar, kronik solunum yolu hastalarına önerilir. Bir diğer yararlı aşı da, menenjit ve zatürreeye yol açan pnömokok bakterisine karşı uygulanan aşıdır; bu aşı her 5 yılda bir yapılır.

ARALIK
Gripe dikkat: Kışın en yaygın hastalığı gribe mi yakalandınız? Bunun viral bir hastalık olduğunu ve vakaların büyük bir çoğunluğunda özel bir tedavi gerektirmediğini aklınızdan çıkarmayın. Hastalığın belirtilerini de düşman değil dost olarak görün. Örneğin öksürük, bir ölçüde bir savunmadır. Ateş de, çok yüksek olmadığı takdirde, organizmaya yardımcı olur; çünkü virüslerin yaşamak için 36 derece civarı ısıda bir ortama ihtiyaçları vardır. Griple savaşta ilaç yerine istirahat ve bazı basit doğal yöntemlere başvurmak, ilaç almaktan daha iyidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek