C vitamini iyi gelir

Uzmanlara göre C Vitamini kanserden kalp hastalıklarına kadar birçok hastalığa iyi geliyor. Grip tedavisinin ise olmazsa olmazı… Ancak onun da fazlası zararlı.

Soğuk havalar birçoğumuzu hasta etmeye yetti. Soğuk algınlıklarında bol bol almamız gereken C vitaminin birçok faydası bulunuyor. Yüksek C vitamini tüketen kişilerin soğuk algınlığı başta olmak üzere kalp hastalıkları ve kanser türleri gibi pek çok hastalığa daha az oranda yakalandığını söyleyen Mayo Clinic uzmanları, C vitamini hakkında bilinmesi gerekenleri de şöyle sıralıyor.

– 19 yaşın üstündeki yetişkinlerin günlük C vitamini ihtiyacı, erkekler için 90 mg. kadınlar için 75 mg. Sigara içenler içinse bu oran 35 gr. daha fazla.

– Hamileler günde 80-85 mg., süt veren anneler ise 110-115 mg. C vitamini almalılar. Tavsiye edilen miktarın üzerine çıkılmaması gerekiyor.

– Araştırmalara göre kadınların yüzde 44’ü, erkeklerin ise yüzde 35’i C vitamini hapı kullanıyor. Oysa ki vitamin ihtiyacını karşılamanın en iyi yolu besinler. Günde en az beş porsiyon meyve veya sebze tüketen kişiler yaklaşık 200 mg. C vitamini almış oluyor.

– Erkekler yiyeceklerden günde 105 mg. civarında, kadınlar ise 90 mg. civarında C vitamini alıyor.

– Tavsiye edilenlerden fazla C vitamini tüketmenin ise vücuda hiçbir yararı yok.

– Yan etkilere yol açacak, riskli günlük C vitamini dozu 2.000 miligramdır. Günde 2.000 mg. üzerinde C vitamini almak yüz kızarıklığı ve ateş basması, başağırısı, aşırı idrar, alt karın krampları, ishal, mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklara neden olur.

Ayrıca kan testleri veya diğer tıbbi testlerin sonuçlarını da olumsuz etkiliyor.

– Gut, hücre rahatsızlığı ve hemakromatosis gibi hastalıkları veya böbrek taşı rahatsızlığı olanlar kişilerin doktora danışmadan C vitamini hapı kullanmamaları gerekiyor.

Bunları biliyor musunuz?

– Güçlü antioksidan özellikleri ile E ve C vitaminleri, kalp hastalığı, bazı kanser türleri ve katarakt gibi birçok hastalığa karşı koruma sağlıyor.

– Portokal, mandalina ve kiwi’nin yanı sıra üzümde de bol miktarda C vitamini bulunuyor.

– C vitamini soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyona karşı vücudun direncini artırıyor.

– Yüksek dozda C vitamini alınması, fazlasının atılması sırasında idrar yollarında kristalleşmelere neden olabilir. Bu da böbrek ve idrar yolu sistemi taşlarına yol açabilir.

– C vitamini kollajen oluşumu üzerinde etkilidir. Bu nedenle, bağ dokusu, kemik ve diş oluşumunda önemli bir maddedir.

– Eksikliği halinde, diş, kemik ve bağ dokusu sorunları görülür. Damarların çeperlerinin zayıflaması nedeniyle deri içine kanamalar görülür.

– Gebelik, emzirme, hastalık nekahatleri, ishal, ameliyatlar, yanıklar, sıcak ya da soğuk ortamlar, tiroid bezi hastalıkları C vitamini ihtiyacını artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek