C vitamini kışın alınmalı

Yüksek C vitamini tüketenler başta soğuk algınlığı olmak üzere pek çok hastalığa karşı dirençli oluyorlar. İyi giden havaların ardından bastıran soğuklar birçoğumuzu hasta etmeye yetti.

Soğuk algınlıklarında bol bol almamız gereken C vitaminin birçok faydası bulunuyor. Yüksek C vitamini tüketen kişilerin soğuk algınlığı başta olmak üzere kalp hastalıkları ve kanser türleri gibi pek çok hastalığa daha az oranda yakalandığını söyleyen uzmanlar, C vitamini hakkında bilinmesi gerekenleri de şöyle sıralıyorlar:

– 19 yaşın üstündeki yetişkinlerin günlük C vitamini ihtiyacı, erkekler için 90 mg. kadınlar için 75 mg. Sigara içenler içinse bu oran 35 gr. daha fazla.

– Hamileler günde 80-85 mg., süt veren anneler ise 110-115 mg. C vitamini alması gerekiyor. Tavsiye edilen miktarın üzerine çıkılmaması gerekiyor.

– Kadınların yüzde 44’ü, erkeklerin ise yüzde 35’i C vitamini hapı kullanıyor. Oysa ki vitamin ihtiyacını karşılamanın en iyi yolu besinler. Günde en az beş porsiyon meyve, sebze tüketen kişiler yaklaşık 200 mg. C vitamini alıyor.

– Erkekler yiyeceklerden günde 105 mg. civarında, kadınlar ise 90 mg. civarında C vitamini alır.

– Tavsiye edilenlerden fazla C vitamini tüketmenin bir yararı yok.

– Yan etkilere yol açacak, riskli günlük C vitamini dozu 2000 mg’dır. Günde 2000 mg. üzerinde C vitamini almak yüz kızarıklığı ve ateş basması, başağırısı, aşırı idrar, karın krampları, ishal, mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklara neden oluyor. Ayrıca kan testleri veya diğer tıbbi testlerin sonuçlarını da olumsuz etkiliyor.

– Gut, hücre rahatsızlığı ve hemakromatosis gibi hastalıkları rahatsızlığı olanlar kişiler doktora danışmadan C vitamini hapı kullanmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek