Çalışan insanların yorgunluk sendromu

Stres, bazı bedensel hastalıkları da beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de kronik yorgunluk sendromu. Son yıllarda yaşam koşullarındaki değişmelerin stresli ortamları artırdığına dikkat çeken uzmanlar, buna bağlı olarak hastalıkların da arttığını ifade ediyor. Özellikle çalışan insanların yakalandığı yorgunluk sendromunu tanıyalım.

Türkiye Endokrinoloji ve Metobolizma Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Keleştimur, Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır bilinen kronik yorgunluk sendromunun, son yıllarda Türkiye’de de tanınmaya başlandığını söyleyerek ayrıntılı bilgiler verdi.

Sürekli yorgunluk hissi

Türkiye bu sendromu yeni yeni tanımaya başladı. Bu nedenle kesin rakamlar bilinmemekle birlikte yaygın olduğunu düşündüğümüz bir hastalık. Kronik yorgunluk sendromunun neden ortaya çıktığı konusunda çok sayıda teori bulunuyor.

Viral enfeksiyonlar ve bazı aşılar sonrasında ortaya çıktığı yönündeki bulgular değerlendiriliyor. Kronik yorgunluk sendromuna yakalanan kişi, günlük hayattaki fiziksel aktiviteleri yerine getirmez, işine gidemez, hatta ileri aşamalarda yatağından kalkamaz olur. Sürekli bir yorgunluk ve bitkinlik hali hisseder, bununla birlikte hafif ateş ve boğaz ağrıları başlar.

Depresyonla karışmasın

Kronik yorgunluk sendromunun depresyonla karıştırılmaması gerekir. Bu hastalarda zamanla ruhsal bozukluklar ve özellikle depresyon oluşabilir. Ancak bu, “Depresyonu olan herkeste kronik yorgunluk sendromu var” anlamına gelmemelidir.

Stres yaşamın bir parçası haline geldi. Stressiz bir yaşam düşünmek maalesef mümkün değil. Stresi kontrol etmeyi bilmeliyiz. Herkesin bir stres eşiği var, bu eşiği aşmamak gerekiyor.

Düzenli hayat tarzı, hafif fiziksel egzersizler ve ideal kiloyu aşmamak, kronik yorgunluk sendromu ve benzeri rahatsızlıklardan korunmak için uygulanması gereken temel kurallardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek