Çamaşır suyu zehirlenmesi

Çamaşır suyu zehirlenmesi

Çamaşır suyu zehirlenmesi, özellikle evde kullanılan temizlik malzemelerinden kaynaklı zehirlenmelerin başında gelen ve sıklıkla karşılaşılan bir zehirlenme türüdür.

Çamaşır suyu zehirlenmesi

Evde kullanılan temizlik malzemelerinden dolayı karşılaşılan zehirlenmelerin başında gelen sodyum hipoklorit veya klorak olarak da bilinen çamaşır suyudur. Özellikle banyo ve mutfakta lavabo altında çocukların kolaylıkla ulaşabileceği konumda bulunması sakıncalıdır.

Çamaşır suyu zehirlenmesi nasıl önlenir?

Çamaşır suyu zehirlenmesi durumlarına karşı alınabilecek küçük ve basit önlemlerle özellikle çocukların temizlik maddelerine ulaşması engellenebilir. Bu sayede de zehirlenme vakalarıyla karşılaşılma riski azaltılmış olur.

Çocuklarda çamaşır suyu zehirlenmesi

Temizlikte kullanılan malzemeler kolaylıkla çocukların ulaşamayacağı kapalı dolaplara koyulmalı ve temizlik malzemelerinin ambalajlarının değiştirilmemesi ve etiketlerinin sökülmemesi ilk önlemlerdir.

Yetişkinlerin ise temizlik malzemelerinin yanına yanlışlıkla yine içecek ve gıda maddeleri koyup dalgınlıkla kullanmaları ve yaz yine başka temizlik malzemesi ile karıştırarak kullanmaları ile zehirlenme gerçekleşmektedir.

Çamaşır suyu olarak bildiğimiz yani klorak, başka temizlik maddeleri ile özellikle de tuz ruhu ile asla karıştırılmamalı ve solunmamalıdır.

Çamaşır suyu zehirlenmesi nasıl olur?

Temizlik maddelerinde zehirlenme, zehirli maddelerin yutulmasından, koklanmasından ya da vücut üzerine dökülmesinden ileri gelebilir. Bu sonuncu durumda, zehirli madde deri tarafından absorbe edilir ve zehirlenme meydana gelir.

Çamaşır suyu zehirlenmesi belirtileri

Baş dönmesi, bulantı, kusma, ishal, gözde yanma sulanma, üst solunum yolunda tahriş, göğüste ağırlık hissi, nefes almada zorluk temas eden deri üstünde yanma ve kaşıntı zehirlenme belirtilerindendir.

Çamaşır suyu zehirlenmesini önleme

Bu belirtilerin görülmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna vakit kaybetmeden başvurulmalıdır. Kusturmaya çalışmak, su içirmek, süt içirmek gibi yöntemlere kesinlikle başvurulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek