Cildiniz sizi yaşlı göstermesin

Kronolojik ve hormonal bir takım etkenler, güneş, genetik faktörler ya da stres cildinizi olduğundan çok daha yaşlı gösterir. Cilt bakımı için, yaş çok önemlidir.

ABD’li 5 uzmanın hazırladığı “New Life” (Yeni Hayat) isimli güzellik programında, sıra cilt bakımına geldi. Ancak cilt bakımından önce bazı öğrenmeniz gereken gerçekler var. Örneğin, zamana karşı koyamayan cildiniz gerçekten ne durumda? Cildinizin tipini tam olarak biliyor musunuz? gibi sorulara doğru cevap vermeniz, yapılacak bakımı daha da kolaylaştıracak.

Hayalleriniz gerçek olacak
Gelişen teknoloji sayesinde uzmanlar cildin gerçek yaşını tam olarak tespit edip, her bölge için farklı bir program hazırlıyor. “New Life” adlı programının amacı, evrensel güzelliğe göre hareket edip, objektif bir bakış açısıyla kendilerini genç ve güzel hissetmek isteyen kadınları bu hayallerini en kısa zamanda sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olmak.

Cildinizin yaşını tam olarak bilmiyorsanız endişe etmeyin. “New Life” programındaki öneriler, cilt yaşını bilmeyenler için kolaylıkla uygulanabilir türden. Cildinize bakım yaparken dikkat etmeniz gerekenler şöyle:

Yüzünüzü iyice temizleyin
Sabahları ya da akşamları bakım yapmaya başlamadan önce yüzümüzü iyice temizlememiz uygulamanız gereken temel kuralların başında geliyor. Bu kural aynı zamanda duru ve güzel bir tenin de habercisi. Ancak “Sadece temizlemek yeterli mi?” sorusunun cevabının “Hayır” olduğunu unutmayın. Cildin, sivilce ve siyah noktaların oluşumuna neden olan günün ağırlığından (toz, ter ve makyaj kalıntıları) kurtulması da gerekiyor. Fazla su ve sabun cildin kurumasına ve cilt yüzeyinde hassasiyet oluşmasına neden olur.

Dermatologlara göre sabun, bileşiminde yağ bulunduğu için gözenekleri bile tıkayabiliyor. O zaman, eğer cildiniz sizin için yeterince değerliyse elinizi geleneksel sabunlardan çekmenin zamanı geldi demektir.

Uzmanlardan ufak bir öneri
ABD’li uzmanlar, cilt bakımı yapmadan önce bir uzmana danışıp, cildinizin bazı özelliklerini öğrenmenizi tavsiye ediyor. Çünkü cildinizin bazı uygulamalara karşı ters tepki verebileceğini belirten, “New Life” programının yaratıcıları,”Yapmanız gereken sadece danışmak. Bu sizin güzelliğinize güzellik katmanızı sağlayacak en önemli etkenlerden biri. Unutmayın, cildinizle bir ömür boyu birlikte olacaksınız. Bu nedenle cildinize mutlaka özen göstermek zorundasınız” diyor.

Süt formunda ürünler
ABD’li uzmanlar, normal ve kuru cilt tipi için süt formundaki ürünleri öneriyor. Hassas temizleyiciler cildin makyajdan arındırırken aynı zamanda bakımını da yapar. Cilt için gerekli yağların yine ciltte kalmasını bu temizleyiciler sağlar. Makyaj temizliği sonunda yüzeydeki fazla yağın alınması için yine alkolsüz tonikler kullanılmalı.

Haftada 1 defa peeling
Normal ve kuru ciltlerin temizlik sırasında su kullanması kesinlikle sakıncalıdır. Cildi canlandırmak ve tazelik kazandırmak için soğuk su yerine ferahlatıcı yüz tonikleri kullanın. Normal ya da kuru cildinizin derinlemesine temizliği için yüzünüze haftada bir kez peeling uygulamayı unutmayın.

Yağlı ve karma ciltler
EĞER yağlı veya karma cilt tipine sahipseniz asla unutmamanız gereken kurallardan biri temizlik. Jel ya da köpük kullandığınız her ürün suyla temizlendiğinde ciltteki yağ bezleri harekete geçer. Bu durum cildiniz için çok zararlıdır. Uzmanlar, bu yöntemin cildin soluk ve mat görünmesine neden olduğunu belirtiyor.

Önce tonik sürün
Temizlik sırasında yapmanız gereken önce tonik uygulayıp ardından bakımını gerçekleştirmek. Yağlı ciltlere ise ölü derileri cilt yüzeyinden temizlemek için haftada en az 1 kez peeling uygulanmalı. Buna karşın kuru ciltlerin sadece iki haftada bir derin temizliğe ihtiyacı var. İki cilt arasındaki bu farka dikkat edilirse, cildiniz çok daha sağlıklı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek