Cilt bakımının anahtarı su içmek

Cilt bakımında yazın yapılan en büyük hatalardan birinin güneş ışığında uzun süre kalmak olduğunu belirten uzmanlar, cildine özen göstermek isteyenlere özellikle sıcakların arttığı yaz aylarında bol bol su içmeyi ve kullanılan cilt ürünlerinin özenle ve dikkatle seçilmesi gerektiğini tavsiye ediyor.

Normal bir cildiniz varsa, bu cildi koruyabilmek için bazı basit kurallara uymak gerekir. Bu kuralların başında cilt bakımında tercih edilen malzemeleri özenle ve kaliteye göre seçmek büyük önem taşır. Zararlı kimyasal bulunan bazı makyaj malzemeleri ve sabunlar gözeneklerin yapısını bozup deride hasar oluşturabilir.

Cilde yaz mevsiminde yapılan en büyük hata bilinçsiz güneşlenmedir. Uzun süre güneşin altında kalınması, güneş ışınlarının dik geldiği öğlen vaktinde güneşlenmek ve koruyucu krem ve yağlardan yararlanmamak normal cildi kısa bir süre içerisinde etkiler.

Kışın ise normal ciltlerin kurumasına yol açan durumların en büyük sebebi kalorifer ile ısınan evlerdir. Havanın daima kuru kalması bir müddet sonra cildin zarar görmesine yol açar.

Normal cilt yapısını korumak için beslenme büyük bir rol alır. Sürekli yağlı besinlerin tüketilmesi gözeneklerin hızlı bir şekilde yaşlanmasına yol açar. Dengesiz ve düzensiz beslenmeden uzak durmak gerekir.

Genetik faktörlerin önüne geçilmediğini anlayarak sonradan uygulanan yanlışlara son vermek gerekir. Bunun için yapılacak ilk şey, bol miktarda sıvı tüketmektir. Suyun sürekli ilk tercih olması gerekir. Özellikle yaz mevsiminde uzun ara vermeden, sürekli su tüketilmelidir. Kadınlar, kozmetik ürünlerini cilt türüne göre seçmelidir. Sert temizleyenlerin cilde zararı dokunabilir. Doğru nemlendiriciler uzun vadede kuru ciltteki problemi azaltabilir.

Günlük cilt bakımı için yapılabilecekler

Uyanır uyanmaz cildi sakinleştiren maddeler içeren ürün ile temizleyebilirsiniz. Bu işlemin ardından alkolsüz tonik ile yüz silinebilir. Cilt nemini kaybetmeden antioksidan içeren serum tercih edilebilir. Cildin serumu yeteri kadar emmesi için kısa bir süre beklemek gerekir.

Cilt serumu tamamen emdiği zaman vitaminli nemlendiriciyle cilt temizliği ve bakımı bitirilir. A vitamini içeren kremler tercih edilmelidir. Dışarıya çıkmadan en az 20 dakika önce yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanabilirsiniz.

Sivilceleri sıkmayın

Yüzdeki sivilce fark edildiği zaman insan kendisini tutamaz ve sıkar. Sivilceyi patlatmak uzun vadeli bir süreç içinde büyük sıkıntı ve izlere sebep olabilir. Sivilce sıkıldığı zaman gözeneği tıkayan madde dışarıya çıkar ancak büyük bir bölümü içeride kalır.

Sigara içmeyin, içilen yerlerden uzak durun

Sigara içmeseniz de içilen yerlerde durmayın. Başka bir insanın içtiği sigaradan çıkan duman, sağlığınızı etkilediği gibi cildinizi de kötü yönde etkiler. Sigara dumanında yer alan kimyasallar cilt gözeneklerine direkt nüfuz eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek