Cilt tipinizi nasıl öğrenirsiniz?

Cilt tipinizi öğrenmek için güzellik salonuna gitmeniz gerekmiyor. Evde yapabileceğiniz bir testle bunu öğrenebilirsiniz. İşte cilt tipinizi öğrenmek için yapmanız gereken basit uygulamalar.

Yüzünüzü temizleyip kuruladıktan sonra bir kâğıt mendilin tek katını yüzünüze kapatın. Sonra yüzün her tarafında parmak uçlarınızla elinizi gezdirin. Kâğıdı dikkatlice kaldırıp bakın.

Eğer kâğıdın her tarafında yağ lekecikleri görünüyorsa cildiniz yağlı, alın, burun ve çeneye gelen bölgesinde lekeler varsa karma, kâğıdın hiçbir yerinde leke yoksa cildiniz kuru demektir.

Kızarma oluyorsa…

Cildinizin hassasiyetini görebilmek için, bir çay kaşığının sapını alnınızın ortasına hafifçe bastırarak artı (+) işareti çizer gibi yapın. Eğer çizilen yerde kızarma yoksa cildiniz normal, hafif bir kızarma olup hemen geçti ise cildiniz az hassas, kızarıklık bir müddet sürdüyse cildiniz çok hassas demektir.

Cildin nem oranını anlamak için de, çenenizin yan tarafından işaret parmağınızın tersi ile yanağınızı yukarı doğru itin. Eğer yanağınızda tek bir çizgi oluşuyorsa nemi az, birkaç çizgi oluşuyorsa nemi çok az, hiçbir şey oluşmuyorsa cildinizin nemi normal demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek