Cips yiyen çocuk, yılda dokuz kilo yağ alıyor

Hareketsiz yaşam ve yağ açısından zengin bir beslenme biçimi, çocukların ilerleyen dönemlerde Metabolik Sendrom’a yakalanma riskini artırıyor.

Hareketsiz ortamlarda çalışan bireylerde daha sık görülen ve gelişen teknoloji ile birlikte hızla yayılmaya başlayan metabolik sendrom, toplum sağlığını ciddi boyutlarda tehdit ediyor. Antalya-Belek’te 9-13 Nisan’da gerçekleştirilen 5’inci Metabolik Sendrom Sempozyumu’nda uzmanlar bu konuyla ilgili çarpıcı gerçekleri su yüzüne çıkardı.

Sempozyumun katılımcılarından Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, Metabolik Sendrom’un sadece ileri yaşlarda görülmediğini; çocuk yaşlarda, hatta anne karnındayken temellerinin atıldığını söyledi. Genel anlamda, bel çevresinin kalınlaşması anlamına gelen Metabolik Sendrom’un; diyabet, hipertansiyon, kolestrol yüksekliği, obezite, gut, depresyon, kemik ve kas sistemi hastalıkları ve karaciğer yağlanmasına neden olabileceğini belirten Kurtoğlu “Çocuklarımız hayatlarının ilerleyen bölümlerinde ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Öncelikle anne adaylarının kesinlikle sigaradan uzak durmaları gerekiyor. Gebelikte fazla kilo alınması da çocuğun ilerleyen yaşlarda Metabolik Sendrom ile tanışma riskini artırıyor. Özellikle, okul kantinlerindeki yeme alışkanlıkları, çocukların egzersiz yapmaması, asansörle evden ayrılıp, servisle okula gidip tekrar aynı şekilde dönmeleri ve evde de bilgisayar başında çok zaman geçirmeleri bu rahatsızlığın nedenlerinin başında geliyor. Araştırmalara göre, cips yiyen bir çocuk senede dokuz kilo yağ alıyor. Bunların nedeni de yeme alışkanlıklarındaki ciddi değişiklikler” dedi. Çocukların iki saatten daha fazla bilgisayar ve TV başında kalmamaları gerektiğine değinen Kurtoğlu, fast food alışkanlıklarından da kurtulmak gerektiğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek