Çocuğunuz dikkatsizlik kurbanı olmasın

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Pediatri, Gastroentereoloji, Hepatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fügen Çullu, ailelerin dikkatsizliği sonucu birçok çocuğun yemek borusunun yandığına işaret ediyor.

Prof. Dr. Fügen Çullu bu durumlara düşmemek için yapılması gerekenleri şöyle anlatıyor:
“En büyük sorunlarımızdan biri çamaşır suyu, lavabo açıcı, yağ çözücü, kezzap ve sıvı bulaşık deterjanı gibi maddeleri içen çocukların fazlalığı. Bu maddelerin hepsi yemek borusunu yakıyor. Bu nedenle de bir kısmında bu boruyu değiştirmek zorunda kalıyoruz. Çünkü yanma sonucu yemek borusu büzüşüyor. Önce orayı balonla genişletmeye çalışıyoruz eğer olmazsa cerrahi müdahale yapıyoruz. Bunun için de kalın bağırsaktan parça kesilip, oraya ilave yapılıyor. Ancak bu işlemde de birkaç ameliyat yapılmak zorunda. Geçtiğimiz yaz Cerrahpaşa’da günde 3 hastaya bu nedenle endoskopi yapmak zorunda kaldık.”

Yemek borusu kanseri riski daha fazla
Çocukların yemek borularının hiçbir hastalık olmadan kaybedildiğini vurgulayan Prof. Dr. Çullu, “Bu çocukların ileride normal kişilere göre yemek borusu kanseri riski 50 kat daha fazla” dedi. Bu problemin daha çok oyun çağı çocuklarında yaşandığını anlatan Prof. Dr. Fügen Çullu, bütün bu maddelerin çocuğun boyundan uzak ve kapalı yerlere konulması, kola, su gibi şişelerde satılmaması ve saklanmaması uyarısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek