Çocuğunuz şekersiz diyabet hastası olabilir

Belirtilerindeki benzerliklere rağmen şeker hastalığı ile karıştırılmaması gereken ve halk arasında ‘Şekersiz şeker (diyabet) hastalığı’ olarak geçen Diabetes Insipitus, çocukları vuruyor.

Diabetes Insipitus, çok su içme, çok idrara çıkma ile kendini gösteren, ‘idrarı yoğunlaştıramama hastalığı‘ olarak tanımlanıyor. Hastalıkta kan şekeri normal düzeyde bulunuyor ve bu nedenle şekersiz şeker hastalığı olarak da biliniyor.

VKV Amerikan Hastanesi, Pediatrik Endokrinoloji Uzmanı Dr. Nihal Memioğlu Diabetes Insipitus’un beyindeki hipofiz bezinden salgılanan ve böbreklerden vücut suyunun tutulmasını sağlayan hormonun (antidiüretik hormon) eksikliği ya da etkisizliği nedeniyle doğuştan veya yaşamın ilerleyen dönemlerinde oluşabildiğini söylüyor. Kafa travması, beyin tümörleri, beyni etkileyen enfeksiyonlar, beynin gelişimsel bozuklukları, bazı böbrek hastalıkları, genetik yatkınlık en sık görülen nedenler arasında sayılıyor. Bir grup hastada ise neden saptanamıyor.

Yeni doğan bebekte sık bez ıslatma, sık emme isteği, ateş, cilt kuruluğu, kilo alamama ve huzursuzluk bu hastalığın belirtileri olabiliyor. Süt çocukluğu döneminde büyüme geriliği, nedensiz ateş, kabızlık, bol idrar ve çok su içme isteği ile kendini belli ediyor. Daha büyük çocukta çok su içme, çok idrara çıkma, gece su içmek için uyanma görülüyor. Eğer hastalık önceden başladı ise hastalar kısa, zayıf, kuru ciltli çocuklar olarak karşımıza çıkıyor. Hasta çocuk soğuk suyu içmeyi, tuz ve proteinden fakir yemekleri yemeyi tercih ediyor.

Teşhis için, öncelikle çocuğun çok su içip içmediği, idrara çıkıp çıkmadığının belirlenmesi gerekiyor. Çocuğun gözlenmesi sonucunda, idrar miktarının fazlalığı kesinleşir ve idrar yoğunluğu değişik zamanlarda düşük olarak saptanırsa Diabetes Insipitus‘un düşünülmesi gerekiyor. Kan şekerinin normal olması ve idrarda şeker olmaması ile bu hastalık şeker hastalığından ayrılıyor. Kanda hormonun düzeyi, elektrolitler ve böbreklerin çalışma kapasiteleri değerlendirilerek tanı netleştirilebiliyor. Antidiüretik hormonun eksik mi, yoksa etkisiz mi olduğunu belirlemek amacı ile ilaçlı test yapılması da gerekli olabiliyor. Hastalığın tedavisi, eksik olan hormonun hastaya verilmesi ile yapılıyor. Antidiüretik hormonu içeren ilaçların, burun içine uygulanmak üzere hazırlanmış solüsyon, sprey ve hapları bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek